top of page

4. Göçebe Oyunları Türkiye'de Yapılacak

Güncelleme tarihi: 28 Kas 2020

2021 Ekim ayında Bursa'nın İznik ilçesinde düzenlenmesi planlanan 4. Dünya Göçebe Oyunları'nın ilk planlama toplantısı, 19 Kasım 2020 tarihinde Türkiye'de Türk Konseyi Sekreteryası ve üye devletlerin üst düzey temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.
Türk Keneşi tarafından Türk Dili Konuşan Ülkelerin geleneksel sporlarını koruma ve yaşatma, aynı zamanda tanıtma amacıyla düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları'nın düzenlenişi ilk olarak 2012 yılında Kırgızistan'da 2. Türk Keneşi Zirvesi'nde görüşülmüş ve onaylanmıştır. Konsey üyesi ülkelerin devlet başkanlarında onaylanan çalışma, 2014, 2016 ve 2018 yıllarında Kırgızistan tarafından düzenlenmişti.


Küresel Salgın sebebiyle Türkiye'de 2020 yılında yapılması kararlaştırılan oyunların önümüzdeki yıl yapılması adına Türk Keneşi bilgi paylaşımı ve planlama yapılması açısından bir toplantı düzenledi.


Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Macaristan heyetleriyle beraber Türk Konseyi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu yetkililerinin katıldığı toplantıya Kazakistan ve Özbekistan heyetleri de çevrimiçi olarak görüşmelere dahil oldu.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page