top of page

ABD Senatörü Van Hollen ve Türkiye'nin F-16'ları Hakkındaki Çabaları

Yunan asıllı ABD vatandaşı olan Senatör Van Hollen, Yunan basınından aferin almayı sürdürüyor. Kathimeri haberine göre "Suriyeli Kürt Müttefikler" ve "Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Çıkarmaları" Yunan tarafında ciddi rahatsızlık sebebi. Aynı zamanda Yunanistan'ın bu rahatsızlığının ABD kongresinde seslendirilmesi, masaya konması büyük takdirle karşılanıyor.


ABD Senatörü Van Hollen
ABD Senatörü Van Hollen

Konuyla ilgili Kathimerini haberi şu şekilde :


Kongre'nin üst kanadındaki Demokrat grubun önemli bir sesi olan Senatör Chris Van Hollen, birkaç gün önce, Türkiye'nin Yunan hava sahasına yönelik saldırılarını durdurmasının ardından F-16'ların Türkiye'ye satışını engellemeyi hedeflemeyeceğini açıklamıştı. ve belki daha da önemlisi Biden yönetiminin kendisine bu konuyu yakından takip etmeye devam edeceğine dair güvence vermesiydi.


Ankara'nın Atina'ya yönelik tutumu, Washington'da Türkiye'ye ilişkin endişelerin tek nedeni değil elbette.

ABD-Türkiye ilişkilerinin her ciddi gözlemcisi, ABD'yi, hem yönetimi, hem de Kongre'yi kızdıran şeyin uçuşlar değil, diğer eylemler, en önemlisi de Rus S-400'lerinin satın alınması olduğunu biliyor.


Van Hollen ayrıca "Cumhurbaşkan Erdoğan'ın Suriyeli Kürt müttefiklerimize karşı devam eden saldırıları, Doğu Akdeniz'deki saldırgan eylemleri ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a yönelik askeri saldırılarını desteklemede oynadığı rol konusunda ciddi endişeleri" olduğunu belirtiyor. Senato ve Temsilciler Meclisi'nde bu tür endişeleri dile getiren yalnız kendisi değil.


Arka plan ne olursa olsun, Atina ve Yunan-Amerikan toplumu, Türk F-16'larının Yunan adaları üzerinde uçması konusunu haritaya koymayı ve bunu daha büyük bir tartışmanın parçası haline getirmeyi başardı. Ve bu küçük bir başarı değildi.


İlerledikçe ve ABD, Türkiye ile olan karmaşık ilişkisini yönetmeye ve yapbozun pek çok parçasıyla uğraşmaya çalışırken (en hafif ifadeyle iki ülkenin üzerinde anlaşamadığı bir dizi konu var) Kongre gözetimi, denklemin önemli bir parçası.


Ve Yunanistan'ın stratejik bir müttefik olarak güvenilirliğinden ve önemli bir bölgeye yaptığı somut katkılardan cesaret alan Yunan Amerikalılar da üzerlerine düşen rolü oynamaya devam edecek. 

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page