top of page

ABD Ukrayna'ya ATACMS Füzeleri Verecek

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin ziyaretinden önce bile Ukrayna'ya uzun menzilli ATACMS füzeleri sağlama kararı almıştı. İngiliz yayını Financial Times, kaynaklarına atıfta bulunarak bu konuyu yazdı.


tuva, tuvart haber, ukrayna, atacms füzesi
ATACMS füzesi. Açıklayıcı resim.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin ziyaretinden önce bile Ukrayna'ya uzun menzilli ATACMS füzeleri sağlama kararı almıştı. İngiliz yayını Financial Times, kaynaklarına atıfta bulunarak bu konuyu yazdı. Daha önce NBC TV kanalı kaynaklarına dayanarak Biden'ın füzelerin teslimini 21 Eylül'de Zelensky'ye anlattığını yazmıştı.


Beyaz Saray bu bilgiyi resmi olarak doğrulamayı reddediyor.


Financial Times'ın haberine göre Biden yönetimi kararını açıklamama kararı aldı. Muhbirlerden biri, yayına, Rusya'nın füze konusunda önceden bilgi sahibi olmasını istemediği için böyle bir karar aldığını söyledi. Yayına göre ATACMS henüz Ukrayna'ya teslim edilmedi ancak yakında ilkleri gönderilecek. Başlangıçta "küçük bir miktar" gönderileceği söylense de ne kadar olacağı belli değildi.


Cumartesi günü Beyaz Saray basın sözcüsü Karin Jean-Pierre, "Bu bilgiyi doğrulamak istemiyorum. Başkan bunu zaten söyledi. Açıklayacak yeni bir şeyim yok" dedi.


ATACMS füzeleri Ukrayna HIMARS ve M270 füze sistemlerinden fırlatılabiliyor. Basında çıkan haberlere göre menzili 300 kilometreye kadar olan bu füzeler, düşman piyadelerine karşı kullanılacak. Ayrıca depolarına, tedarik merkezlerine ve komuta merkezlerine uzaktan da saldırabilir.


ABD Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya Avenger hava savunma sistemi, HIMARS füze kompleksi için mühimmat ve diğer ekipmanlar da dahil olmak üzere 325 milyon dolar değerinde yeni askeri yardım göndereceğini duyurdu. Rapora göre ATACMS füzeleri yeni askeri yardıma dahil değil.


Rusya'nın Ukrayna'ya karşı topyekûn savaş başlatmasından bu yana Washington, Kiev'e toplam 43,9 milyar dolarlık askeri yardım sağladı. NATO ülkeleri milyarlarca dolarlık askeri, mali ve insani yardım sağladı. Almanya 22 milyar dolardan fazla, İngiltere ise yaklaşık 15 milyar dolardan fazla ayırdı. Diğer ülkelerden gelen yardımlar nispeten azdır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page