top of page

Arabistan'da namaz vakti ticaret yapılacak

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu, ülkede namaz vakitlerinde dükkanların kapanma zorunluluğu konusundaki tartışmaya sona noktayı koydu.


cami, namaz

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu, mesai saatleri boyunca dükkanların açık tutulması ve ticari faaliyetlerin devam etmesi yönünde karar verildi. Bu kararın alışveriş deneyimi, hizmet seviyesini iyileştirme bağlamında ve koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler kapsamında olduğu bildirildi.


Federasyon, ticaret odalarına gönderdiği genelgede ilgili makamlarla koordinasyonun ardından gerekli önlemler alınarak mesai saatleri ve namaz vakitlerinde dükkânların açılması, ticari ve ekonomik faaliyetlerin yürütülmesine devam edilmesi çağrısında bulundu. Ticaret Odaları Federasyonu ayrıca çalışan ve müşterilerin namazlarını eda etmelerinin engellenmemesi, namaz saatleri ve mağaza kapanış saatleri içinde kalabalık ve izdihamdan kaçınılması çağrısında bulundu.


Sosyal medyada yürütülen geniş çaplı tartışmalardan sonra Suudi Arabistan Şûra Meclisi, bazı üyelerinin önerisi üzerine Cuma namazı hariç dükkân ve restoranların namaz vakitlerinde kapatılması ve ticari faaliyetlerin durdurulması yönündeki kuralı iptal edilmesi hususunu gündemine almıştı. İşyerlerinin kapatılmasına karşı çıkanlar, bunun, Müslümanların işlerini kolaylaştırmayı ve günlük çıkarlarını karmaşıklaştırmamayı gerektiren İslam'ın hoşgörü kavramlarıyla orantılı olmadığını söylüyorlardı. Ayrıca bu uygulamanın Hz. Peygamber döneminde mevcut olmadığı için gerekli olmadığına dikkat çekildi. Dükkanların kapatılmasını destekleyenler ise, bu uygulamanın cemaatle namazı vaktinde kılmanın yanı sıra dükkanlarda çalışanların kısa süreliğine mola vermelerine yardımcı olduğu için önemli olduğunu düşünüyordu.


Kaynak : Şarkul Avsat

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page