top of page

Baghdad Amreyev, DSÖ Avrupa Direktörünü ağırladı

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, 17 Aralık 2020 tarihinde İstanbul'da kahvaltıda bir araya geldi.Genel Sekreter ve Bölge Direktörü, 11 Eylül 2020 tarihinde iki kurum arasında imzalanan Mutabakat Zaptının (MOU) ve 2020–2025 Avrupa Çalışma Programının uygulanması çerçevesinde, COVID-19 salgınına karşı mücadelede artan güçlü ortaklık ilişkilerinden duyulan memnuniyeti, görüşme esnasında vurguladılar.


Genel Sekreterin 30 Kasım - 1 Aralık 2020 tarihlerinde Kopenhag'a yaptığı ziyaretin, Mutabakat Zaptının uygulanması için bir taslak Eylem Planı hazırlanmasında çok etkili olduğunun altını çizen taraflar, taslak Eylem Planının bu yılın sonuna kadar tamamlanması ve 2021 yılının başında uygulamaya konulması konusunda mutabık kaldı.DSÖ Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Genel Sekreter'e COVID-19 aşılarının üretimindeki son gelişmeler ve dünya çapında bir aşılama teşvik kampanyasının başlatılması hakkında bilgi verdi.


Bu bağlamda taraflar, tüm dünyadaki insanları korumak için bu aşıların güvenliğinin, etkinliğinin ve kullanılabilirliğinin ve bu imkâna eşit erişimin sağlanmasının önemini vurguladı.


Taraflar ayrıca, 2020-2025 Avrupa Çalışma Programının uygulanması için bölgesel diğer örgütleri bir araya getirme konusunda Türk Konseyi’nin üstelenebileceği öncü rol hakkında görüş alışverişinde bulundu.


Kaynak: Türk Konseyi

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page