top of page

BEFAS Fonları Neden Görünmez

Bireysel Emeklilik Sistemi, BEFAS ile yeni bir döneme girdi. Bilgilendirme eksikliği sebebiyle en çok sorulan sorular, "BEFAS Nedir?", "BEFAS fonlarını neden göremiyorum?" oldu.


BEFAS, fonlar


BEFAS Nedir?


Kelime, Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu sözcüklerinin kısaltmasıdır.BEFAS Uygulaması Nedir?


Temmuz 2021 öncesinde BES şirketleri, sadece kendi fonlarını müşterileriyle paylaşabiliyordu. Haliyle BES fon getirilerinden memnun olmayan müşteriler, BES şirketleri arasında Aktarım yolu ile dolaşıp duruyordu. BEFAS, bu taşınmanın önünü kesen bir uygulama oldu. Çünkü artık hangi şirkette olduğuna bakılmaksızın, tüm BES katılımcıları BEFAS aracılığı ile sektördeki tüm şirketlerin fonunu seçebiliyor. Yani A firmasında olan bir katılımcı, B firmasına geçmeden BEFAS ile B firmasının fonlarını tercih edebiliyor ve birikimine böylelikle istediği gibi devam edebiliyor.BEFAS Fonlarını Neden Göremiyorum?


Temmuz 2021 öncesine ait olan BES planlarda BEFAS niteliği bulunmamaktadır.


Haliyle katılımcı, sadece dahil olduğu BES plandaki fonları seçebildiğinden BES şirketlerinin dijital platformlarından BEFAS fonlarını göremeyeceklerdir.


Bu sebeple her şirketin Temmuz 2021 itibarıyla bünyelerine yasal olarak zorunlu kattıkları BEFAS BES Planına katılımcının geçmesi gerekiyor. BEFAS niteliği taşımayan BES planda bulunan katılımcı, bu sebeple BEFAS fonları göremeyecektir.BEFAS Platformu Erişimi Nasıl Olur?


BEFAS, Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu'nda (TEFAS) ile birlikte Takasbank üzerinden hizmet veren bir platformdur. Dahil olduğunuz BES şirketi aracılığı ile sistemin sunduğu fonları görebilirsiniz.


BEFAS Fon Karşılaştırma Nereden Görülür?


Takasbank'a ait bu hizmeti TEFAS resmi web sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz. TEFAS Fon karşılaştırma sayfasına gitmek için burayı tıklayın.

191 görüntüleme0 yorum

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page