top of page

BES ve Hayat Sigortası Farkı Nedir?

Birikimli hayat sigortası ve BES arasında ne gibi temel farklılıklar var? Bu yazıyı okuyarak bu farkları kısaca öğrenebilirsiniz.


BES ve Hayat Sigortası Farkı Nedir?


Bireysel emeklilik sisteminin temeli sigorta mekanizmasından ziyade, uzun vadeli portföy yönetimi esasına dayanmaktadır.


Hayat sigortası sistemi aktüeryal esaslara dayalı olarak işler ve ölüm, maluliyet gibi çeşitli risklerle karşılaşıldığında kişileri bu risklerden korumak amacını taşır.


Bireysel emeklilik sistemi ise temelde, bireylerden toplanan katkı paylarının, yatırıma yönlendirilmesi suretiyle kişilere yaşlılık döneminde ilave bir gelir temin etmeyi amaçlamaktadır.


Hayat sigortası poliçelerinin başka bir hayat sigortası şirketine aktarılması mümkün değil iken, bireysel emeklilik sisteminde birikimlerin asgari bir sürenin sonunda, başka bir emeklilik şirketine aktarılması mümkündür.


Hayat sigortalarında bireylerin yatırdıkları paralar havuz şeklinde yönetilirken, bireysel

emeklilik sisteminde, birikimler katılımcının risk ve getiri tercihine uygun olarak belirleyeceği, profesyonel portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilen emeklilik fonlarında değerlendirilmektedir.

17 görüntüleme0 yorum

Comentarios


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page