top of page

BES Yaş Sınırı

Güncelleme tarihi: 4 May 2021

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yaş sınırı ile en çok konuşulan konulardan biri. BES Yaş sınırı nedir? En alt ve en üst BES yaş sınırı nedir? Bu makalemde anlatmaya çalıştım.


BES Yaş Sınırı


Makale : Elçin Tuva


Üniversite yıllarımda tıp fakültesinde okuyan bir arkadaşımla olan konuşmam BES yaş sınırı konuları açıldığında hep aklıma gelir: "Altı yıl okulu okuyacağım, sonra TUS, sonra uzmanlık, sonra mesleğe başla; oldu mu yaş otuz! Otuzdan sonra gelecek parayı da ne yapayım ben?" dediğinde gülümsemiştik ancak bugünlerde 56 yaş sınırını BES için yazıp çizdikçe hak vermiyor değilim.


Elbette birikim bize emeklilik günlerimizde de çok gerekli ama bugünlerde hiç mi gerekli değil?

BES yaş sınırı opsiyonlarla sunulamaz mı?


Bana kalırsa Bireysel Emeklilik Sistemi, yaş sınırı konusunu alternatiflerle çeşitlendirmeli. Şöyle ki mevcut sistemde söz konusu olan yaş sınırları kısaca şu şekilde: 18 yaş itibarıyla şu an sisteme giriş yapılabiliyor. 18 yaş atı bireysel emeklilik sözleşmesi başlatmak haziran 2021 dolaylarında mümkün olacak. 45 yaş altı itibarıyla yani en geç 45 yaş olacak şekilde OKS'ye katılım söz konusu olabiliyor ama buna kimse üzülmüyor. Çünkü OKS'ye girenlerin sadece %30 gibi bir kesimi OKS'de kalmayı tercih ediyor. Bunlar da hep beyaz yakalı kesim. Yani işçi sınıfı, mavi yakalılar OKS'den BES'ten olabildiğince kaçıyor. Sebebini merak edenler için cevap çok net: Yetersiz maaş ve belirsiz gelecek!


Bir de üst sınır söz konusu ancak bu konuyu açmak gerekiyor. Şöyle ki BES'te emeklilik yaşı olan 56'ya ulaştığınızda sistemden çıkmanız zorunlu değil. kalabilir ve birikim yapmaya devam edebilirsiniz. Ya da kısmen paranızı çekebilir, geri kalan birikiminize katkı payı yatırmayı düşünebilirsiniz. Ancak 10 yılı tamamladığınızda 56 yaşınızı da doldurmuş olursanız mevcut sistemdeki tüm birikimlerinizi alma hakkına sahipsiniz.


18 yaş altı bireysel emeklilik konusu Mart 2021 itibarıyla açılınca BES yaş sınırı daha da farklı bir boyuta gelmiş oldu. Şöyle ki hiç kimse ama hiç kimse 56 yıl boyunca bir yerde birikim yapmaz. Yani bir bebek için ödeyeni ebeveyni katılımcısı bebeğin kendisi olacak şekilde BES sözleşmesi başlatmış ise söz konusu bebek 18 yaşına geldiğinde sistemdeki birikimini alabilmelidir. Zaten 18 gibi bir yıl tamamlanmış oluyor. O halde 56 yaşına kadar bu kişiye BES dayatılamaz. 56 yıl boyunca da o sözleşmeye kimse para yatırmaz. Demek ki 18 yaş altı BES ile BES yaş sınırı güncellenmelidir. Güncellenecektir.


Böylece gençlerin kendi birikimleri gerek eğitimi için gerek hobileri için kullanılabilir olmalıdır. Yaşamdan böylece zevk alabilme olasılığımız da artar.


Düşünün; çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde güzel bir bahçe satın alacak kadar birikime sahip olsa ve eğitimi ile birlikte doğanın da keyfini çıkarsa nasıl olur?


İllâ da her şeyi bir ihtiyaca yönelik düşünmemiz mi gerekiyor? Sosyal yaşamımızı yükseltmeye ne zaman sıra gelecek?

Ne zaman biz hayattan keyif almaya başlayacağız?


Bunun için 56 yaşı beklememiz mi gerekiyor? Tıp fakültesindeki arkadaşım haksız mı? Haklıymış ve konu hiç de komik değilmiş. Yaşamın gerçeğiymiş.


Yapacağımız birikimler bugünlerimize de katkı sağlamalıdır diye düşünüyorum, uun lafın kısası böyle.


Genel olarak BES ile ilgili sorularınızı bana formdan her zaman iletebilirsiniz. Form için tıklayınız.

185 görüntüleme0 yorum

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page