top of page

Bu Dedektörler Bir İçeriğin Yapay Zekâ ile Yapıldığını Anlayabiliyor

Yapay zeka tarafından üretilen içerikler hayatımızın her alanına sızmış durumda. Neyin makine tarafından üretilen içerik, neyin insan içeriği olduğunu anlamanızı sağlayacak uygulamalar geliştirilmeye başlandı ve %100'e yakın bir başarı söz konusu.


robot, yapay zeka, klavye


"ChatGPT", "Google Bard" ve "Jasper" gibi yapay zeka (AI) araçlarının giderek yükselişi, bu yeni teknolojinin kendilerinin yerini almak ve emeklerini çalmak için kullanılabileceğinden endişelenen, şirket ve eğitim çevrelerinde temel sorunlardan biri haline gelmeye başladı.

Toplumu adeta ikiye bölen AI'ye karşı olanlar toplumdaki huzur ve düzene zarar vermeden ve hatta toplum değerlerini yok etmeden önce sektörün derhal düzenlenmesi çağrısında bulunuyor.


AI taraftarları ise romantik bir akşam yemeği için ne pişireceklerine karar vermekten, yüksek riskli bir iş görüşmesine hazırlanmaya kadar günlük yaşamlarında AI'yi kullanabileceklerini belirterek yeni teknolojiye sınırlama getirilmesine karşı.


Bu tartışmaya paralel olarak da yapay zeka teknolojisinin hayatın her alanına sızdığı net bir şekilde gözlemleniyor.


Sosyal medyada paylaşılan görsellerden LinkedIn'de işe alım uzmanından alınan mesaja kadar çevrimiçi içeriklerde AI kullanımı önemli rol oynuyor.


Yapay zeka ürünü olup olmadığını anlamak güçleşiyor


Bu noktada da hangi içeriğin gerçekten bir insan tarafından oluşturulduğu ve hangisinin yapay zeka tarafından üretildiğini bilmek giderek önem kazanmaya başlıyor.

Bu farkı kullanıcının anlaması için ise birçok uygulama kullanılmaya başlanmış durumda. İşte onlardan öne çıkan birkaçı:


Yapay zeka dedektörü GPTZero nasıl çalışıyor?


Okul öğretmenleri ve üniversite profesörleri için yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir metin ile insan yapımı bir metin arasındaki farkı anlayabilmek giderek daha önemli hale geliyor.

Yapay zeka dedektörü “GPTZero”, bu profesyonellerin ChatGPT, GPT4, Bard, LLaMa ve diğer yapay zeka modelleri tarafından oluşturulan içeriği tanımlamalarına yardımcı olmak için oluşturuldu.


Bu dedektör, yüklenen metni analiz ediyor ve çevrimiçi binlerce belgeye karşı intihal taraması yaparak, belgenin hangi kısımlarının yapay zeka, hangi kısımlarının ise insan tarafından yazıldığını farklı renklerle vurgulayarak çalışıyor.


"Amaç öğrencileri cezalandırmak değil"


Uygulamanın ücretsiz versiyonunda kullanıcılar ayda 10 bin kelimeye kadar yükleme ve saatte yedi tarama yapabilme hakkına sahip. Ücretli seçenekte ise aylık ödeme yapanlara daha fazla seçenek sunuluyor.


GPTZero, "öğrencileri cezalandırmak" için değil, onlara yapay zeka ile çözülemeyen ödevleri alma şansı vermek için kullanılmayı hedeflediğine dikkat çekiyor.


Yüzde 100'e yakın tespit başarısı


Copyleaks Yapay Zeka İçerik Dedektörünü üreten şirketin intihal kontrolü konusunda yıllara dayanan deneyimi ise uygulamaya, rakiplerine karşı önemli bir avantaj sağlıyor.

Copyleaks'e göre, dedektör yapay zeka tarafından oluşturulan metni yüzde 99,1 doğrulukla tespit edebiliyor. Bu da uygulamayı şu anda kendi alanında mevcut olan en iyi dedektör yapıyor.


Uygulama ayrıca İngilizce dışında birden fazla dili destekleyen tek dedektör olma özelliğine sahip.


Sistem, 350 karakterin üzerindeki herhangi bir metni analiz etmenize olanak tanıyor.Google tarafından geliştirilen SynthID


Google kısa bir süre önce, kullanıcıların bir resim ya da sanat eserinin yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini anlamasını sağlayan SynthID uygulamasını geliştirdi.


SynthID, şu anda yalnızca Google Cloud aboneleri için mevcut, ancak bir süre sonra daha fazla kullanın bunu kullanacağına kesin gözüyle bakılıyor.Yapay zekayı anlamak için nelere dikkat etmek gerekiyor?


İlk olarak, elde çizilen fazladan parmaklara dikkat edin, zira insan eli çiziminde oldukça kötü olan yapay zeka resimlere genellikle altıncı bir parmak ekler. Kimi durumlarda ise baş parmaksız bir el oluşturabilir.


Ardından ise ayrıntılara dikkat etmek gerekli. Bazı şeyler gereksiz yere bulanıklaşmışsa görüntü yapay zeka tarafından oluşturulmuş olabilir.


Aşırı işlenmiş, kontrastı çok yüksek görüntüler de yapay zeka tarafından üretilmiş olabilir.


Bir de yapay zekanın görüntülerdeki metinleri oluşturma konusunda oldukça kötü olduğu biliniyor. Bu da yapay görüntülerdeki herhangi bir metnin genellikle yanlış harflerle yazılacağı veya hiçbir anlam ifade etmeyen sözcüklerden oluşabileceği anlamına geliyor.


Derin Yazılım Tarayıcısı


Deepware Scanner, adından da anlaşılacağı gibi, manipülasyonları ve yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği tespit etmeyi içeren videolarda derin sahtekarlıkları tarayabilir ve tespit edebilir.


Web sitesi şüpheli videolar için "tarama taleplerini" kabul ederken, bu talepler daha sonra Deepware tarafından yüklenerek özgünlük açısından taranıyor.


“Sentinel”, “Reality Defender”, “WeVerify” ve “Microsoft Video Authenticator Tool”, diğer önde gelen derin sahte içerik tespit dedektörleri arasında yer alıyor.


Kaynak : EuroNews

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page