top of page

Çin, Kempir-Abad'dan Fergana'ya Tatlı Su Sağlayacak Projeyi Finanse Ediyor

Çinli "SINOMASH" holdingi, Kempir-Abad rezervuarından Özbekistan'ın Fergana bölgesine tatlı su temini projesini finanse etmeyi planlıyor.


tuva, tuvarthaber, fergana, özbekistan
Kempir-Abad rezervuarı

Edinilen bilgiye göre Çin tarafıyla ilgili anlaşmalar imzalandı. Ayrıca Çinli şirketin bölgedeki sosyal kurumların onarımı ve inşaatı ile uğraştığı da bildirildi.


Çin tarafıyla 300 milyon dolar değerindeki projelerin hayata geçirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.


Özbekistan'ın Fergana bölgesi yönetiminin bildirdiğine göre, bölge başkanı Khairullo Bazarov'un Çin ziyareti sırasında toplam tutarı 1,37 milyar dolar olan 29 yatırım ve ticaret anlaşması imzalandı.


Pekin bu konuda resmi bilgi vermedi.


Geçtiğimiz yıl Özbekistan ve Kırgızistan, sınırdaki Kempir-Abad rezervuarının ortak yönetimine ilişkin bir anlaşmayı onayladı. Anlaşmaya göre su deposunun bulunduğu 4 bin 485 hektarlık alan Özbekistan'a ait olarak kabul ediliyor. Kırgız yetkililer, Özbekistan'ın bu amaçla 19 bin hektarlık arazi sağladığını bildirdi.


Kempir-Abad rezervuarının Kırgız-Özbek sınırındaki yeri meselesi geçen yıl ülkede önemli bir siyasi mesele haline gelmişti.

Hükümet, Kırgızistan'ın çıkarlarının tamamen korunduğunu belirtti. Topraklarının Özbek tarafına geçmesinden endişe duyduğunu ifade eden 30'a yakın siyasetçi ve aktivist tutuklandı, bir kısmı çeşitli nedenlerle ev hapsine alındı, 11'i ise tutuklu yargılanıyor.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page