top of page

Dimash Kudaibergen "Daha iyisi şu an yok!"

Güncelleme tarihi: 23 Kas 2020

Bugün onu dinleyen hemen hemen herkesin "Böylesi görülmedi" dediği ses Dimaş Kudaybergen.Kazakistan'ın yetiştirdiği 6 oktavdaki güçlü sesin birçok akıl almaz özelliği bulunuyor. Her şeyden önce kastrato denilen sesi Batı Hristiyan dünyası "ergen olmadan çocukları hadım ederek" elde edebildi. Oysa Dimaş'ın "Seslerinden Biri" de Kastrato. Yani Dimaş, bu anlamda öyle bir ilke imza attı ki belki de sonrası gelmeyecek.


“Dünyanın en ünlü ses sanatçılarının tahtını sallayan Kudaibergen, oldukça genç bir yaşta olmasına rağmen 20 küsur yıllık ciddi bir müzik eğitimine sahip. ”

Piyanodan Kazakistan Milli Enstrümanı Dombıraya kadar birçok çalgıyı çalıyor olması, sesine bu anlamda da bir ayrıcalık katıyor. Çünkü Dimash, sesini aynı zamanda bir enstrüman gibi de kullanabiliyor ve bilinen tüm müzik türlerinden, tekniklerinden yararlanıyor. Bu da ona eşsiz bir yorum niteliği kazandırıyor.


Kadın - Erkek - Çocuk Sesleri ve Bas - Tiz Bir İnsanda


Hem folklorik eserleri hem batı eserleri hem Asya'ya ait eserleri başarı ile seslendiren Dimash Kudaibergen, aynı zamanda kendine ait eserlere de sahip.


Bugünlerde en öne çıkan "Yorgun Kuğuların Aşkı" klipe çektiği nadir eserlerden.


Dimaş, aynı zamanda "Gesi Bağları"nı da seslendirdi.56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page