top of page

Figure AI, Microsoft ve OpenAI ile Görüşüyor

İnsansı robotlar geliştiren yapay zeka girişimi Figure AI Inc. adlı bir startup, Microsoft Corp. ve OpenAI liderliğindeki bir finansman turunda 500 milyon dolara kadar toplamak için görüşmelerde bulunuyor. Konuya aşina bir kişinin paylaştığı bilgilere göre; Figure AI, yapay zekâ teknolojileriyle donatılmış insansı robotlar geliştirerek şirketlerin iş gücü açıklarını kapatmayı hedefliyor.


robot
Fotoğraf : Xu Haiwei

İnsansı robotlar geliştiren yapay zeka girişimi Figure AI Inc. adlı bir startup, Microsoft Corp. ve OpenAI liderliğindeki bir finansman turunda 500 milyon dolara kadar toplamak için görüşmelerde bulunuyor.


Konuya aşina bir kişinin paylaştığı bilgilere göre; FigureAI, yapay zekâ teknolojileriyle donatılmış insansı robotlar geliştirerek şirketlerin iş gücü açıklarını kapatmayı hedefliyor.

Görüşmelerin özel olması nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kişi, Figure AI’ın anlaşma için ek yatırımcılar aradığını söyledi. Buna göre Microsoft yaklaşık 95 milyon dolar, OpenAI ise 5 milyon dolar yatırım yapabilir.


Bu kişinin verdiği bilgilere göre, Figure AI’a 1.9 milyar dolar değerleme üzerinden yatırım yapılabilir.

Finansman turunun henüz tamamlanmadığını ve yatırım tutarlarının değişebileceğini belirtelim.

2022 yılında Brett Adcock tarafından kurulan Figure AI, Silikon Vadisi’nde merkezi bulunan bir startup.


Şirket, yapay zekâ destekli insansı robotlar geliştiriyor. Figure 01 adlı bu insansı robotların, insanlar için uygun olmayan tehlikeli işleri gerçekleştirebileceğini ve teknolojisinin iş gücü sıkıntısının hafifletilmesine yardımcı olacağını umuyor.

Geçen Mayıs ayında, Figure, Parkway Venture Capital liderliğindeki bir finansman turunda 70 milyon dolar topladı. O dönemde CEO Brett Adcock, “Umarız gerçekten faydalı olabilen ve ticari faaliyetlerde bulunabilen bir insansı robotu piyasaya sunan ilk gruplardan biri oluruz” demişti.


Kaynak : Bloomberg

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page