top of page

Google Haritalar Yapay Zekâ İle Güçlendiriliyor

Google Haritalar uygulamasına üretken yapay zeka ekleniyor. Bu özellik henüz erken erişim aşamasında ve yalnızca belirli bölgeler ve üyeler için kullanılabilir durumda. Genel kullanıma da açılacak olan yapay zeka güncellemesinin yayım tarihi henüz belli değil. Güncelleme, şehrinizde yeni yerler keşfetmek için veya ülkenizde seyahat ederken yapay zeka aracılığıyla uygulamayla konuşmanıza olanak tanıyor.


harita, navigasyon

Peki Google Haritalar bundan sonra nasıl çalışacak?


Örneğin arkadaş grubunuzla yemeğe gitmek istediniz. Ancak çeşitli diyet kısıtlamalarına tabii olan arkadaşlarınız var. Bunun için restoranları filtrelemek amacıyla yapay zekaya durumunuzu anlatabilirsiniz. Google’ın güçlü dil modelleri, Yerel Rehberler programı kapsamında topluluk üyeleri tarafından sağlanan bilgilerin yanı sıra 250 milyondan fazla yer hakkındaki bilgileri analiz edecek.


Bu sayede isteklerinize göre aradığınız yeri kolayca bulabileceksiniz. Google, sistemin “ihtiyaçlarınız ne kadar spesifik veya geniş olursa olsun” çalışacağını söylüyor. Şirket, San Francisco’daki tasarruf mağazalarıyla ilgili geniş kapsamlı bir örnek veriyor.


Şirket, bir kişinin uygulamadan şehirdeki vintage tasarruf noktalarını istediği bir senaryoyu örnek verdi. Yapay zeka modelleri, fotoğraflar, derecelendirmeler ve topluluk incelemeleriyle birlikte yakındaki yerleri analiz ediyor. Bunların sonucunda uygulama, fotoğraf karuselleri ve inceleme özetleriyle dolu bir dizi seçenek ile karşımıza çıkıyor.


Bu üretken bir yapay zeka olduğundan daha da ileri gidebilirsiniz. Uygulamadan iyi bir öğle yemeği mekanı bulmasını isterseniz, otomatik olarak söz konusu vintage mağazanın retro havasına uygun bir mekan arayacaktır. Başka bir deyişle, bu yapay zeka sevdiğiniz şeyleri mantık çerçevesinde hatırlıyor. Gittiğiniz ve aradığınız yerlere bakarak bir sonraki gitmek istediğiniz yeri sizin için tahmin ediyor.


Kaynak : Shift Delete

1 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page