top of page

İki devletli çözüm eleştirisi

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, “Filistin meselesi, geçtiğimiz yıllarda zalim ABD politikasının meseleye, çatışmanın tarihine, özüne veya adalet ilkelerine bakmaksızın İsrail tarafından bakması nedeniyle acımasız bir sınavdan geçti” dedi.

Ebu Gayt yaptığı açıklamada, “Sadece müzakerelere devam etmek değil, bugün bu meseleye nihai ve adil bir çözüm getirme noktasında gerçek bir barış süreci başlatarak bu yolu düzeltmek için bir fırsat var” ifadelerini kullandı.


Ebu Gayt: İki devletli çözüm sonsuza kadar mevcut olmayacak


Ebu Gayt’ın açıklamaları, eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın başkanlık ettiği Yaser Arafat Vakfı Mütevelli Heyeti’nin 13. toplantısının açılışında geldi.


Konuşmasında, “İki devletli çözüm sonsuza kadar mevcut olmayacak. Filistinliler söz konusu meseleyi çözme noktasında net bir siyasi ufuk göremedikleri takdirde, bundan vazgeçebilir” dedi.


Ebu Gayt açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:


“İşgal ve yerleşim projesi, işgalci devleti tarihi bir çıkmaza sokacak. İki devletli çözüm meselesine alternatifler İsrail’in lehine olmayacak. Statükonun devam etmesi bir seçenek değil. Çünkü demografik durum değişiyor ve yakında Filistinliler çoğunluk haline gelecek.”


Genel Sekreter, “Filistin ulusal projesi sağlam bir zeminde duruyor. Söz konusu proje, dünyanın tüm halklarının sahip olduğu meşru hakları hedefleyen sivil bir mücadele projesi. Bugün sadece bu projeyi korumak değil, onu hem fikri hem de uygulamada yenilememiz gerekmekte” dedi.


Ebu Gayt, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın (Ebu Mazen), yasama, başkanlık ve Filistin Ulusal Konseyi seçimleri düzenleme kararını, “Filistin projesini ve yasasını içeriden düzenleme noktasında önemli bir adım olarak” değerlendirdi.


Tüm Filistinli grupları, Kahire anlaşmalarında alınan kararlara bağlı kalarak söz konusu fırsatları kaçırmamaya çağıran Gayt, yaklaşan seçimin yurt içi ve yurt dışında inşa edilecek önemli bir adım olduğuna vurgu yaptı.


Kaynak: Şarkul Avsat

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page