top of page

İran Büyükelçisi, Dışişlerine çağrılıp tepki iletildi

Azerbaycan'ın Zafer Geçit Töreninde aynı zamanda ünlü bir mahnı olan Laçın şiirini okuması üzerine sosyal medyasından açıklamalar yapan İran Dışişlerine cevaben, İran Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı ve Türkiye tarafından tepki dile getirildi."Mesnetsiz iddia" olarak nitelendirilen söylemler, İran'ın her zaman üzerinde durduğu konuyla ilgiliydi. "Azerbaycan, İran toprağıdır" görüşü olan İran, tarih bilgisini ve devletler geçmişini inkar eden söylemlerinde ısrarcı olmaya devam ediyor.

Keza İran ve Azerbaycan toprakları, 17. yüzyılda Nadir Şah döneminden bu yana Türk toprağı olmakla beraber Nadir Şah'ın başında olduğu devletin adı İran değil, Avşar Hanedanlığı idi. Daha öncesinde 15. asırdaki Şah İsmail'in başında olduğu Safevi Devleti, İran ve Azerbaycan topraklarını kapsamakla beraber Fars devleti değil Türk Devleti idi.


İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, sosyal medya hesabından şunları söylemişti:


"Kimse Erdoğan'a, Bakü'de yanlışlıkla okuduğu şiirin, Aras'ın kuzey bölgelerinin İran'ın ana topraklarından zorla ayrılmasıyla ilgili olduğunu söylememiş! Azerbaycan Cumhuriyetinin egemenliğine zarar verdiğinin farkında değil mi? Kimse Azerbaycanımız hakkında konuşamaz!"


Erdoğan, Zafer Töreninde şöyle seslenmişti:


"Aras! Türküsünü daha güçlü çığıracaktır! Karabağ şikestesini okuyan nefesler, daha yüksek daha güçlü çıkacaktır!

Aras'ı ayırdılar

Kum ile doyurdular

Ben, senden ayrılmazdım

Zor ile ayırdılar"


77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page