top of page

İyi ki Doğdun Nursultan Nazarbayev

Güncelleme tarihi: 12 Ara 2020

1 Aralık Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Günü vesilesi ile basına demeç veren Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli "Nazarbayev, Kazakistan demektir." dedi.Nazarbayev öncülüğünde Kazakistan'da gerçekleşen modernleşme konusunda açıklama yapan Büyükelçi, doksanlı yılların başında Sovyet Rusya'nın yıkılmasından sonra bölgede oluşan kaos ortamında Kazakistan'ın ekonomik, siyasi ve toplumsal açıdan karşılaştığı ciddi güçlüklere rağmen Nazarbayev'in tüm zorlukların üstesinden geldiğini belirtti.

“O süreçte çeşitli uluslararası siyaset bilimciler Kazakistan’ın bir devlet olarak ayakta kalamayacağı yorumunda bulunuyorlardı ancak ülkemizin Kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in liderlik vasfı sayesinde, Kazakistan bu zorlukların hepsini aştı.”

Kazakistan'ın gelişim sürecini 3 kategoride değerlendiren Saparbekuli, 1997 öncesine birinci dönem, 2010 yılına kadar ki zaman dilimine ikinci dönem, 2010 sonrası sürece ise üçüncü dönem olarak nitelendirmede bulundu.


Birinci dönemde krizlerle mücadele edildiğini, ikinci dönemde ekonomik ve siyasi reformların yapıldığını belirtti.


Üçüncü dönemde ise yoksulluk oranının 9 kat azaldığını belirten Kazakistan Ankara Büyükelçisi, 2012 yılında dünyanın en rekabetçi 50 ülkesinde Kazakistan'ın yer aldığını belirtti. 2050 yılına kadar dünyanın en ileri 30 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen Kazaksitan, üçüncü aşamada ekonomik ve kültürel atılımlarıyla dikkat çekiyor.


"Atatürk, modernleşmemizde etkilidir"


Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, gerçekleştirilen reformlarda Atatürk'ün etkisini rahatlıkla görebileceğimizi belirtti. Devlet politikası olarak önce istikrar, sonra siyaset prensibi ile güçlü bir demokrasi ve modernleşme süreci yaşandığını belirtti.


Ülkenin modernleşme sürecinde Mustafa Kemal Atatürk’ün politikalarını da örnek aldığına değinen Saparbekuly, “Kazakistan’ın modernleşme sürecinde Atatürk’ün de etkili olduğunu görebiliriz. Atatürk’ün ‘yurtta sulh cihanda sulh” politikasını, Nazarbayev’in hem Kazakistan içinde istikrar, hem komşuları ve dünya ile ilişkilerde istikrar politikasındaki liderliğinde görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page