top of page

KATEAD, Kazakeli Dergisinin 21. Sayısını Çıkardı

Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği (KATEAD) düzenli yayınlarla 2016 yılından bugüne her üç ayda bir çıkardığı Kazakeli dergisinin yeni sayısında hem derneğin faaliyetlerine hem de Kazakistan, Türkiye ve Türk Dünyasındaki önemli gelişmelere yer verdi.Kazakeli Dergisi, 21. Sayı, Kazakistan Bakanı Aida Balayeva
Kazakeli Dergisi, 21. Sayı, Kazakistan Bakanı Aida Balayeva

Dernek Başkanı ve aynı zamanda Kazakeli dergi editörü Ertolkun Gayretullah, dergi hakkında şunları söyledi:


"Bu sayımızda Kazakistan Cumhuriyeti Haberleşme ve Toplumsal Gelişim Bakanımız sayın Ayda Balayeva Hanımefendinin Türkiye ziyareti hakkında Kanal 24 Türkiye temsilcisi sayın Meruert Kanağat’ın haberini okuyacaksınız. Bildiğiniz gibi bu yıl Kazak Radyolarının kuruluşunun 100.yıl dönümü. Radyonun kuruluşu ve gelişimi hakkında Prof.Klara Kabılgazina hocamız makale yollarken sayın Gülnur Omarhankızı’nın da Prof.Namazali Omaş hocamız ile yaptığı sohbeti sizler için yayınladık. Daha evvel yayınlayamadığımız Prof. Begman İskak hocamızın gönderdiği İyi toplum Al-Farabi öğretisi adlı makalesini, büyük bilim adamı akademisyen, arkeolog, etnograf ve filozof Prof. Alkey Marguvan’ı anlatan Dr. Marvan Hamitova hocamızın makalesini, Prof. Oraz Baymuratov’un Uyum İçinde Yaşamak adlı makalesini bulabilirsiniz. Aysu Uğus ile tele-sohbet gerçekleştirerek Avrupa’da yaşayan hanım girişimci ve iş insanlarımız ile sohbetlerimizden birini daha gerçekleştirdik. Çimkent’ten Satranç Şampiyonası ve Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi hakkında detaylı bilgilerle sayımızı tamamlıyoruz."


Söylemin Kazak Türkçesi :


"Журналымыздың осы санында Хабар 24 арнасының Түркиядағы меншікті тілшісі Меруерт Қанағаттың Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрі Аида Балаеваның Түрки- яға жұмыс сапары туралы жаңалығымен таныс боласыздар. Өздеріңізге мәлім, биыл Қазақ радиосының құрылғанына 100 жыл толып отыр. Профессор Клара Қабылғазина апайымыздың радионың құрылуы мен дамуы туралы мақаласымен қатар, Гүлнұр Омарханқызының Профес-сор Намазәлі Омаш ағамызбен сұхбатын сіздерге арнайы ұсынып отырмыз. Бұл шығарылымда өткен жолы жари-яланым үлгермеген профессор Бегман Ысқақтың әл-Фарабидің қайырымды қоғам туралы іліміне байланысты мақа-ласымен, тарих ғылымдарының док-торы Марван Хамитованың атақты ғалым, академик, археолог, этнограф әрі философ Әлкей Марғұлан ту-ралы мақаласымен, профессор Ораз Баймұратовтың гармония ішінде өмір сүруге қатысты мақаласымен таныс бола аласыздар. Еуропада тұратын кәсіпкер әй-елдер және іскер адамдармен сұхбат айдарында Айсу Уғушпен телефон арқылы алынған қызықты сұхбатты да ұсындық. Журналдың осы санын Шымкенттегі шах-мат чемпионаты мен Зейтінбұрныдағы дәрілік өсімдік-тер бағы туралы толық ақпаратпен аяқтамақпыз."


Kazakeli dergisinin 21. sayısını buraya tıklayarak indirebilirsiniz


TuvART-KATEAD-Kazakeli-Dergisi-Sayi-21
.pdf
Download PDF • 4.79MB

KATEAD Derneğinin Kazakeli dergisinin diğer son üç sayısına buradan ulaşabilirsiniz.


Kazakeli 20. Sayı

TuvART-KATEAD-Kazakeli-Dergisi-Sayi-20
.pdf
Download PDF • 6.35MB

Kazakeli 17-18-19. Sayı

TuvART-KATEAD-Kazakeli-Dergisi-Sayi-17-18-19
.pdf
Download PDF • 6.10MB

Kazakeli 16. Sayı

TuvART-KATEAD-Kazakeli-Dergisi-Sayi-16
.pdf
Download PDF • 5.40MB

13 görüntüleme0 yorum
Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page