top of page

Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Saparkhan Omarov : Tarımda Dijitalleşme

Güncelleme tarihi: 22 Kas 2020

Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Saparkhan Omarov, Hükümetin basın merkezinde yaptığı brifingde, Cumhurbaşkanının 09/01/2020 tarihli Kazakistan halkına hitabesi çerçevesinde ülkenin tarım-sanayi kompleksinde alınan tedbirlerden bahsetti.


Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Saparkhan Omarov
Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Saparkhan Omarov

Bakana göre, cari yılda beklenen brüt tahıl hasadı hacmi yaklaşık 18 milyon ton olup ülkenin iç talebini tam olarak karşılayacak. Bugüne kadar, Türkistan ve Batı Kazakistan bölgelerinde Zhambyl bölgesinde tahıl mahsullerinin hasat toplama aşaması da tamamlanmıştır.


“Şimdi AB ülkelerine şekerli ürünler ve işlenmiş ayçiçek yağı ihracatını artırmayı planlıyoruz. Ayrıca Japonya'ya at eti ve dana eti ihracatı yapılmasını planlanıyoruz. Çin ülkelerine ve Ortadoğu ülkelerine ihracatımızı da artıracağız. Bugün 67 ülkemiz varsa yıl sonunda bu sayıyı 80 ülkeye çıkaracağımızı düşünüyorum ”

Bugüne kadar Çin ile buğday, keten tohumu, arpa, yonca, mısır, buğday kepeği ve yem, kolza küspesi, buğday unu, soya fasulyesi, balık ve balık ürünleri, bal, yün gibi 19 çeşit tarımsal ürün için ihracat protokolleri imzalanmıştır. Aynı zamanda süt ürünleri, at hayvanları, kesim için at hayvanları, sığır eti, kuzu eti de referanslar arasında.


Tarım Sektöründe Dijitalleşme


Bakan ayrıca elektronik formatta arazi temini hakkında bir Kanun Tasarısı geliştirildiğini bildirdi. Aynı zamanda, Arazi Komisyonu hariç tutulacak, kağıtsız hizmet sunumu başlatılacak, arazi parsellerinin kamu hizmetleri ile sağlanmasına karar verme prosedürü otomatikleştirileceğine dair bilgi verildi.


Bakan Saparkhan Omarov, sözlerine şöyle devam etti:


"Tarımsal sanayi kompleksinde dijitalleşme için birçok planımız var ancak üç ana konuyu özetleyeceğim. Birincisi, kara ilişkilerinin dijitalleşmesi. Tasarı kabul edildikten sonra tüm araziler elektronik formatta düzenlenecek. Ana görev, insan faktörünü, bürokrasiyi ve yolsuzluğu dışlamak ve ayrıca başvuruların değerlendirilme süresini azaltmaktır. İkincisi, tarımsal ürünlerin izlenebilirliği ve üçüncüsü, tarımsal ürünlerde elektronik ticaret meselesidir.”


Kaynak : http://www.government.kz/

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page