top of page

Kazakistan'dan Azerbaycan'a Destek

Güncelleme tarihi: 19 May 2021

Tokayev : "Ermenistan, koşulsuz olarak derhal Azerbaycan topraklarından çıkmalıdır."
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gelişmeler sebebiyle Azerbaycan'a desteğini açıkladı. Uluslararası hukukun temel ilkelerine uyulması gerektiğine dikkat çekti.


“Bu aşamada dünya halkları artık kendi kaderlerini belirledi. Bu nedenle artık devletlerin toprak bütünlüğü ön plana çıktı ve öncelik kazandı.”

"Dondurulmuş" ve "Zaman içinde uzamış" olarak tanımlanan bölgesel çatışmaların, uluslararası modern hukukun kayneğı ve temeli olan BM Tüzüğünün iki ana ilkesi olan devletlerin torak bütünlüğü ve ulusların kendi kaderini tayin hakkı arasındaki çelişkiyi ortaya çıkardığını belirten Tokayev, Azerbaycan topraklarından Ermenistan'ın koşulsuz olarak derhal çıkması gerektiğini belirtti.


"Kendi Kaderini Tayin Hakkı Bir Defa Olur"


Ermenistan'ın her koşulda kendi kaderini tayin hakkı üzerinde açıklamalar yapan Tokayev, tarihte bir milettin kendisini iki kez kader tayininde başka bir vaka olmadığını ifade etti.


Ermenistan tarafından önemli bir sorun haline gelen Karabağ için BM Güvenlik Konseyi tarafından 822, 853, 874 ve 884 olmak üzere 4 ayrı kararın alınmasına rağmen buna uyulmamasının açıklanamaz olması sebebiyle "mevcut çatışmaları değerlendirmek için yaklaşımlar geliştirirken BGMK kararlarının rehber alınması gerektiği"nin altını önemle çizdi.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page