top of page

Kazakistan Kazandı

Güncelleme tarihi: 28 Oca

Kazakistan'da çok hızlı bir şekilde alevlenen olaylar, kısa sürede kontrol altına alındı. Yeni hükümet kuruldu, yeni başbakan atandı, suçlulara yönelik soruşturma başlatıldı, tüm şehirler normal yaşama döndü, şehirlerde kontrol sağlandı. Barış gücü birlikleri de 13 Ocak 2022 itibarıyla tasfiye edilmeye başlayıp 10 gün içinde tasfiye tamamlanacak.


Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly'nin basına hızlı ve neredeyse anlık yaptığı açıklamalarla durumun kontrol altına alındığı ve soruşturma sürecinin başladığını, sürecin tamamlanması halinde de olayın arkasında kim ya da kimlerin olduğunun açıklanacağını belirtti. Şu an için Türk basınında asılsız olarak yapılan birçok açıklamaya rağmen büyükelçi, olayın arkasındaki isimlerin soruşturma tamamlanmadan belirtilemeyeceği üzerinde durdu.MADDİ ZARAR 3 MİLYAR DOLAR


Ülkede manevi zararın yanı sıra maddi zararın 3 milyar dolar olduğunu belirten büyükelçi, sekiz bin kişinin de tutuklandığını beyan etti. Diğer yandan olayda hayatını kaybeden kişi sayısının 164 olarak netleştirildiğini de belirtti.


16 Kazak askerin şehit edilmesi ve 2 askerin kafasının kesilmesi ile sonuçlanan olay sonrasında 10 Ocak Ulusal Yas Günü olarak ilan edildi.
Tek merkezden yönetildiğini düşündükleri olay karşısında Kazakistan'ın yaşamak zorunda kaldığı durumla ilgili olarak komşu ülkeleri de uyaran Saparbekuly, Tokayev'in belirttiği gibi halkın taleplerinin anayasal hakları olduğunu da diğer yandan belirtti.


Halkın taleplerinin hukuksal çerçevede olduğu sürece hiçbir sorun teşkil etmediğini hatırlatan büyükelçi, Tokayev'in göreve gelir gelmez "Halkın Sesini Duyan Devlet Kavramı" ile zaten halkın taleplerine yönelik sayısız reform yaptığını da hatırlattı.
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly


İlk inceleme sonuçlarına göre saldırganlar arasında radikal İslamcı gruplar tarafından sıcak noktalarda eylemlere karışma konusunda deneyimli kişilerin bulunduğunun tespit edildiğini belirten büyükelçi, Türkiye'de ileri sürülen birçok iddia ve komplo teorilerinin asılsız olduğunu ifade etti.


Şiddet eylemlerine on bir ilde aynı anda sistemli bir şekilde harekete geçen terör gruplarına karşı Kazakistan güvenlik güçlerinin de hazırlıklı olmadığını aktaran Saparbekuly, öncelikle bütünüyle halk hareketi olarak başlayan itirazlara karışanların politik ya da ekonomik bir talepte bulunmadan sadece karışıklık ve terör eylemleriyle meşgul olduğunu da belirtti.Halkın ilk itirazlarının devlet tarafından zaten derhal karşılık bulduğu ve 180 günlük ertelemenin anında yapıldığı ve yapılan zammın, önceki fiyattan daha da geri çekildiğini ve devletle halkın arasında diyalog sorunu olmadığını da belirtti.Bu gelişmeye rağmen ülkeye bir anda yayılan çalkantının amacının doğrudan anayasal düzeni devirmeye yönelik olduğunun anlaşıldığı ve bu suretle sert önlemler alındığını, böylelikle de Kazakistan hakkında farklı emelleri olanların kaybettiğini belirtti.


Durumun istikrar kavuştuğunu ve yaraların sarılma sürecinin başladığını belirten büyükelçi, olayların darbe zemininde olan bir eylem olarak Tokayev tarafından değerlendirildiğini de aktardı.
TÜRK DÜNYASI TEK YUMRUK


Kazakistan'da yaşanan olaylara karşısında Türk Dünyasından destek Türk Devletleri Teşkilatı'ndan geldi.


Tüm ülke başkanlarının daha önce açıkça tam destek açıklamaları yapıldı.


Kazakistan'da yaşanılan olayları incelemek üzere olağanüstü görüşme düzenleyen teşkilat, Kazakistan'a tam desteğini açıklayan bildirge yayımladı.
8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page