top of page

Kazım Mirşan Kitapları, PDF

Kazım Mirşan, Ön Türk çalışmaları ile tanınan bir araştırmacı. Bu konuda onlarca eser kaleme aldı. TuvART, Kazım Mirşan kitaplarını PDF olarak okuyucularla buluşturuyor.


Kazım Mirşan, Ön Türk, Tamga, Tamgalısay, Saymalıtaş

TuvART, kültür ve sanat odaklı olarak ilk açıldığı zamandan bu yana "Ön Türk" olarak ifade edilen dönemlere yönelik dil, tarih, kültür ve medeniyet çalışmalarına büyük bir önem verdi.


Proje sahibinin yaklaşık olarak 1990 yılından bu yana Türk Tarihi ve Medeniyeti konularından Atatürk döneminde eğitimde yer alan Tarih Ders Kitapları ile başlayan bilgi yolculuğu sırasında Kazım Mirşan, Halûk Tarcan gibi isimlerden de destek alarak geliştirmiş olduğu bilgi dağarcığı; bu isimlerden almış olduğu kaynaklar, her iki ismin de artık günümüzde yaşamıyor olması sebebiyle eserlerini gün ışığına çıkarma amacıyla paylaşıma açıldı.


Daha önce Kültür, Sanat ve Düşün platformu olan TuvART.net (daha .com idi) Altı Yarıq Tigin ile Iraq Bitig kitaplarına bugün bir yenisi daha eklendi.


Kazım Mirşan'ın "Türük Bilge Kağan İline Bitig" adını verdiği Türk Yazıtlarının Mirşan tarafından okunmasının yayınlandığı çalışmayı PDF olarak herkes ücretsiz edinebilir.

Kazım Mirşan tespitleri nelerdir?


Her şeyden önce Kazım Mirşan, kendi dilimizi detaylıca öğrenip kendi tarihimizi, dilimizi, kültürümüzü kendi kaynaklarımızdan incelememizi isteyen biriydi.


Yabancıların yaptığı araştırmalarla yetinilmemesi gerektiğini hatta tümüyle bu kaynaklara güvenilmemesi gerektiğini dile getirirdi.


Özünde bu fikir ile yola çıkan Kazım Mirşan, yetkin olarak Çince, Rusça, İngilizce, Almanca, Uygur Türkçesi, Tatar Türkçesi, Türkiye Türkçesi bilmekteydi. Diğer Türk lehçelerine de büyük oranda hakimdi.


Bu yaklaşımı ile "Bilge Kağan", "İlteriş" gibi anların hem yanlış okunduğunu hem de ad olmadığını dile getiren ilk kişidir. Etrüsklerin Türk kavmi olduğu Atatürk dönemi tarih kitaplarında yazıyordu ancak bu kitaplardan sonra bu söylemi dile getirmeye devam eden de yine sadece Kazım Mirşan oldu. Dile getirmekle yetinmeyip Etrüsk incelemeleri yaptı.


Anadolu'yu boydan boya saran yazıların Türk yazısı olduğunu dile getirdi ve Türklerin Malazgirt'ten binlerce yıl önce Anadolu'da yaşadığını belgelerle ortaya koydu.


Yazının Türk icadı olduğunu ve yazıyı tasarlayan tek milletin de Türkler olduğunu söyledi. Yunan, İbrani ve sair alfabelerin Türk yazı sistemi ile kurulup geliştirildiğini dile getirdi.


Böylesi yüksek bir perdeden bu tespitleri dile getiren Kazım Mirşan, akademisyenler tarafından yaşamı boyunca reddedildi ve dışlandı. Bugün ise aynı akademisyenlerin Kazım Mirşan'ın eserlerindeki fikirleri kendilerine yamamaya çalıştıkları, kendi tespitleriymiş gibi konuşmaya başladıkları görülmektedir.Kazım Mirşan Kitapları PDF olarak nerede bulunur?

Kazım Mirşan kitapları, PDF olarak TuvART projesinin kültür, sanat sitesinde yayınlanıyor. Bu yayınları şimdi bu sayfada görebilirsiniz.


1.252 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page