top of page

Kırgızistan ile İlgili Ortak Açıklama

Güncelleme tarihi: 1 Oca 2021

Merkez Asya Devlet Başkanları, Kırgızistan ile ilgili olarak ortak bir açıklama yaptı.9 Eylül’de Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan Devlet Başkanlarının

Kırgız Cumhuriyeti’ndeki olaylarla ilgili ortak açıklaması kabul edildi.


“Kırgızistan'daki olaylar sebebiyle ciddi bir şekilde endişe duyuyoruz.”

Halkı sakinliğe davet eden ve bölgesel dostluğun, kardeşliğin önemini vurgulayan açıklamada şu ifadeler yer aldı:


"Kırgızistan'ı Destekleyeceğiz"


“Kardeş Kırgızistan’da yaşanmakta olan olaylar bizi ciddi bir şekilde endilşelendirmekte.


Biz, geçmişi yüzyıllara dayanan dostluk, iyi komşuluk, ortak kültürel ve manevi değerlerle birbirlerine bağlanmış yakın komşular olarak bu zor günlerde ülkede barışın, huzurun korunması ve istikrarın sağlanması için Kırgızistan halkını sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.


Kırgızistan’da ülkenin Anayasa’sı ve milli mevzuatları kapsamında barış ve huzurun

sağlanması, ortaya çıkan sorunların çözümü için bütün siyasi partiler ve toplumsal grupların gereken gayreti göstereceğine inanıyoruz.


Kırgızistan’ın istikrarı, bütün Merkez Asya genelinde bölgesel güvenlik ve istikrarlı gelişimin önemli faktörlerinden biridir. Ülkelerimiz, ortak bir geçmişe sahip ve birlikte ortak bir geleceği inşa etmeye devam ediyor. Merkez Asya halklarını gelecek nesiller için barış, huzur ve gelişimi sağlama isteği birleştiriyor.


Ortak amaçları paylaşan ülkelerimiz, ticari ve ekonomik, yatırım, ulaştırma ve iletişim, kültürel ve hümaniter ilişkiler, sınır bölgeler ve bölgelerarası yardımlaşma açısından bölgesel işbirliğini etkin bir şekilde pekiştirmekte.

Biz, Merkez Asya ülkeleri arasındaki işbirliğini güçlendirme yolunda ilerlerken Kırgızistan halkının birlik ve beraberliğe, huzurlu ve bağımsız gelişime doğru attığı adımlarında hep destekleyeceğiz.”

2 görüntüleme0 yorum

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page