top of page

Kırgızistan - Kazakistan Forumunda 60 Milyon Dolarlık Sözleşme İmzalandı

Kırgızistan hükümeti, 23 Eylül'de Kazakistan'ın Taraz şehrinde düzenlenen Kırgız-Kazak bölgelerarası forumunda anlaşmalara varıldığını bildirdi.


tuva, tua, tuvart haber, kırgızistan, kazakistan
Kırgız-Kazak hükümetlerarası toplantısında Akylbek Japarov. Taraz, Kazakistan

Toplantıya Bakanlar Kurulu Başkanı Akylbek Japarov başkanlığındaki bir heyet katıldı.


Akylbek Japarov ve Kazakistan Başbakanı Alikhan Smailov, forumun iki ülke arasında bölgelerarası işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir diyalog platformu olacağını kaydetti.


Bölgeler arası işbirliği konusunun hükümetin ilgi odağında olduğunu kaydeden Japarov, bunu geliştirmek için her iki tarafı da ilgilendiren yeni çözümlere eşit adımlar atılması gerektiğini söyledi.


Smailov, Kırgızların kendi topraklarındaki faaliyetlerinde iş adamlarını ve yatırımcıları desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Forum kapsamında Kırgızistan'ın Celal-Abad bölgesi ile Kazakistan'ın Aktobe bölgesi, Kırgızistan'ın Oş şehri ve Kazakistan'ın Çimkent bölgesi arasında kardeşlik ilişkilerinin kurulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı hazırlandı.


Bunun sonucunda iki ülke işadamları arasında 60 milyon doların üzerinde sözleşme imzalandı.


Resmi bilgilere göre Kırgızistan ile Kazakistan arasındaki ticaret cirosu geçen yıl 1,2 milyar dolara ulaştı. Bu yılın yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 artışla 759 milyon dolar olarak gerçekleşti.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page