top of page

Kırgızistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları Bir Arada

Kırgızistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev 9 - 11 Kasım 2020 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti'ni resmi olarak ziyaret etti. Görüşmede, her iki bakan tarafından Türk Konseyine dair açıklamalar yapıldı.Kırgızistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev, Türk Konseyinin kuruluşundan bu yana gelişen ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.


“Türk Konseyi, her geçen gün daha da dikkat çeken bir teşkilat haline geldi.”

Türk Konseyi vesilesiyle başlayan çalışmalarına ek olarak başka kurumların da oluşturulduğunu belirten Kazakbaev, Yatırım Fonu da kurulmalıdır önerisinde bulundu. Her bir kurumun üye ülke devletlerinde bulunmasına atıfla Yatırım Fonu kurumunun da Kırgızistan'da oluşturulmasının düşünüldüğünü belirtti.


Türk Konseyi gibi kendine has ortak yapıların tüm dünyada da örnekleri gibi geliştiğini belirten Ruslan Kazakbaev'i açıklamalarıyla destekleyen Mevlüt Çavuşoğlu "Türk Konseyi her geçen gün daha da dikkat çeken bir teşkilat haline geldi." dedi.


Konseye Gözlemci olarak katılmak isteyenler çoğaldı


Çavuşoğlu, Türk Konseyinin daha da etkili olabilmesi için tüm üye ülkeleri bürokratları olarak çok çalıştıklarını, bu çalışmaların dikakt çektiğini ve bütünüyle farklı bölgelerden ülkelerin Konsesye gözlemci olmak istediklerini açıkladı. Bu ülkelerin başında Macaristan'ın geldiğini ve bunun bizler için memnun edici olduğunu belirtti.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page