top of page

Kredi Hayat Sigortası Geri Alma

Bankalar, kredi verirken aslında sizi değil de kendini düşündüğü için kredi hayat sigortası yaptırmanızı neredeyse zorunlu kılıyor. Ancak kredi hayat sigortası zorunlu değildir. Sigorta şirketlerinin de reasürans güvenceleri olduğu için bu işlem zincirleme bir finans güvencesi çerçevesinde ilerliyor. Peki, kredi hayat sigortası geri alma işlemi ne zaman, nasıl yapılır?


Kredi Hayat Sigortası Geri Alma

Kredi borçlarını ödeyen ve hayat sigortası iadesi almak isteyen müşteriler dilekçe ile geri ödeme alabilmektedir. Eğer söz konusu banka iade konusunda zorluk çıkarırsa tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmak da mümkündür.

Pek çok sigorta ürününde olduğu gibi kredi bağlantılı hayat sigortalarında da ödenen primleri geri alabilmek mümkündür. Fakat bunun için Tüketici Hakem Heyeti’nin inceleme sonucunu beklemeniz gerekir. Heyetin incelemeyi sonuçlandırması bazen aylar sürebilmektedir. Sonuç olarak haklı bulunduğunuz durumlarda, rızanız olmadan adınıza ödenen primleri geri alabileceğiniz durumlar mümkün olabilmektedir. Bazı durumlarda ise yapılan sigortanın türüne göre iade hakkınız olmayabilir.Kredi bağlantılı hayat sigortanızı iptal ettirmeseniz bile prim iadesi alabilme şansınız vardır. Çünkü bu sigortalar, kredi vadenizin sayısına denk gelecek süreler kapsamında yapılır. Örneğin 36 ay vade ile kredi alırsanız, poliçe süreniz de 36 ay olacak şekilde planlanır. Eğer kredi borcunuzu vadesi gelmeden erkenden kapattıysanız, geri kalan sürede poliçeden faydalanamayacağınız için iade talep edebilirsiniz. Bunun için de bankaya bir dilekçe yazmanız yeterlidir.


ÖNEMLİ UYARI : Kredi borçlarını erken kapatan müşterilerin sigorta primlerini talep olmadıkça geri ödemeyen bankalar, kimi zaman 24 ay vade ile kredi alan kişiler için 36 aylık sigorta yaptırmakta, fazladan primler de bankaya kalmaktadır. Bu sebeple kredinizi kapattığınız zaman fazladan kredi hayat sigortası ödememek için mutlaka sigortacınıza güncel durumunuzu iletin ve hayat sigortanızı kapatın.İadesi Alınmayan Sigorta Ödemeleri Ne Olur?


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çoğu kişi sigorta iadesi alabileceğinden haberdar olmadığı için parası bankalarda kalmaktadır. Bu gibi durumlarda para, sigorta şirketleri tarafından oluşturulan Güvence Hesaplarına aktarılmakta ve orada kalmaktadır.


Başvuru tarihlerini kaçıran vatandaşlar tekrar başvuruda bulunamayacağı için, mutlaka tarihlerin kontrol edilmesi ve doğru zamanda başvuru yapılması önemlidir.51 görüntüleme0 yorum

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page