top of page

Macron: Karabağ, Azerbaycan Toprağıdır

Güncelleme tarihi: 19 May 2021

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ermenistan yararına yardım toplayan bir derneği ziyareti sırasında Dağlık Karabağ'ın uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı olduğunu söyledi.


Ermenistan'a yardım toplayan derneğe destek ziyareti sırasında Azerbaycan'a karşı müdahale içerikli sorulara Macron, "Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Egemen devletin talebi olmadıkça da müdahale etme hakkınız yoktur" dedi.


“Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır, müdahale edemeyiz.”

Ziyaretin asıl amacı Fransa'daki Ermenilere destek gösterisinde bulunmak. Çünkü ziyaret edilen dernek "Fransız Ermeni Destek Fonu Merkezi"


"Karabağ konusunda müdahele etmeniz için sizi ne engelliyor?" şeklinde soru yönelten bir gönüllüye cevap veren Macron, Türkiye için Libya tepkisini hatırlattı. "Gerekeni hukuk çerçevesinde yapıyorum" şeklinde sözlerine devam eden Macron, "Mesela Mali'ye gittik çünkü devlet terörist saldırısı gerekçesi ile bizi davet etmişti" dedi. Ancak Karabağ'ın daha kompleks bir olay olduğunu söyleyen Macron, Ermenistan'ın işgalci konumda olduğunu sözlerine yansıtmamaya özen gösterdi.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page