top of page

Menderes'in Yıktırdığı Camiler

Yazar Ümit Doğan'ın sosyal medya sayfasında belgeleri ile ortaya koyduğu olaylardan biri de Adnan Menderes'in "İstanbul'un Yeniden Fethi" ve bu sebeple yıktırdığı camilerle ilgili.


İstanbul, Menderes'in yıktırdığı camiler
İstanbul


Yazar Ümit Doğan'ın sayfasında paylaştığı bilgiler şöyle:


1- Menderes 1956'da "İstanbul'u yeniden fethediyoruz" sloganıyla imar çalışmalarını başlattı. Özellikle trafiği rahatlatmak için başlatılan bu faaliyetin sonunda tarihi eser katliamı yaşandı.


2- İmar çalışmaları kapsamında belirli güzergahlar üzerinde kalan yapı ve arsalar istimlak edildi. Belgede istimlak edilen yerlere dair belediye raporunu görüyorsunuz.
3- İstanbul'u yeniden inşa edeceğini iddia eden imar planı dahilinde pek çok cami ve tarihi eser yıkıldı. Nevfidan Kadın Vakfı'na ait bir caminin imar faaliyetleri kapsamında yıktırılıp yola dahil edildiği ve belediyeye satıldığına dair arşiv belgesi.


Menderes'in Yıktığı Camiler

4- Yıkım işlerinin yalnızca yol güzergahı üzerinde bulunan cami ve tarihi eserlerle sınırlı kalmadığını görüyoruz. Aşağıdaki belge de mimarlar, Çorlu'da Mimar Sinan eseri olan cami ve külliyenin yol güzergahında olmamasına rağmen yıktırılmasını şikayet ediyorlar.Menderes'in Yıktığı Camiler

5- Karaköy Camii de yol güzergahı üzerinde olmamasına rağmen yıkılan camiler arasındaydı.


6- Oruç Gazi İsmail Ağa Camii'de imar politikası sonucunda yıkılan camilerden birisiydi. (Esma İgüs – Hayriye İsmailoğlu, Osmanlı Kenti İstanbul’u Yıkmak ve Yeniden Yapmak Paradoksu: Menderes Yıkımları)

7- Camcılar Cami'de yıkımdan nasibini almıştı.


8- Camcılar Camiinin yıkıldıktan sonra boş kalan arsası. (İgüs ve İsmailoğlu)


9- Murad Paşa Külliyesi Hamamı'nın yıkılışı.


10- Molla Çelebi Hamamı, yıkılmadan önce. (Mine Esmer, 1956-1960 İMARI: Karaköy-Beşiktaş Sahil Aksında Kaybolan / Yıkılan / Taşınan Yapılar)


Molla Çelebi Hamamı
Molla Çelebi Hamamı

11- Köprübaşı Hamamı, yıkılmadan önce. (Mine Esmer, 1956-1960 İMARI: Karaköy-Beşiktaş Sahil Aksında Kaybolan / Yıkılan / Taşınan Yapılar)Köprübaşı Hamamı
Köprübaşı Hamamı


12- Adnan Menderes döneminde İstanbul dışındaki camilerin satılması ile ve yıktırılması ile ilgili arşiv belgeleri mevcut. Edremit Zeytinli Köyü Cami'nin yıkıldığı yönündeki şikayete caminin tarihi eser olmadığı şeklinde cevap verildiği görülüyor.


66 görüntüleme0 yorum

Komentar


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page