top of page

Sağlık Bakanı salgın için aşı takvimi açıkladı

Sağlık Bakanı, Türkiye'ye gelecek olan Covid - 19 aşılarının sayısını ve takvimini 1 Aralık 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında duyurdu.

Bakan bu takvime yönelik şunları söyledi:


"Aralık ayında yoğun bir şekilde çalışmalara başlamak istiyoruz. En az 10 milyon ama muhtemelen 20 milyon gibi doz temin etmiş olacağız. Bu rakamları daha da artırma gayreti içindeyiz. Bununla ilgili olarak inaktif dediğimiz, daha önceden teknik olarak iyi bildiğimiz, yan etkisinin de az olduğunu düşündüğümüz aşıdan 50 milyon sözleşme imzalandı."


Pfizer aşısıyla ilgili olarak da görüşme halinde bulunduklarını belirten Bakan "Özellikle Pfizer'in aşısıyla ilgili, yerli aşımız Nisan ve sonrası dönemde devreye gireceği için Nisan ayına kadar bize temin edebilecekleri bütün aşıyı alma şeklinde bir yaklaşımımız var. Yani Pfizer, Nisan ayına kadar bize ne kadar aşı verebilirse buna talibiz."


Yerli aşının birinci fazının 14 - 15 Aralık'ta bitmiş olacağını belirten Bakan "Bu şekilde devam ederse faz ikiye geçilmiş olur. Her şey normal seyrederse bizim yerli aşımızda faz üçe ve yaygın kullanıma geçebileceğimizi düşünüyoruz." dedi.


Aşı Bilim Kurulunun 11 Aralık'tan sonra yaygın bir şekilde sağlık çalışanlarından başlanması üzere aşı yapılması yönünde strateji hazırladığı Bakan tarafından açıklandı.5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page