top of page

Şair Rüstem Behrudi Rüzgarı, Afyon'dan Esti

Afyonkarahisar Turan Kültür Derneği, küresel salgın döneminde her Cumartesi akşamı olduğu dün akşam da yine bir kültür şölenine dijital ortamda ev sahipliği yaptı. Şair Rüstem Behrudi, şiirleri ve sohbeti ile yoğun katılımcılara yeni bir ufuk açtı.Selam Dar Ağacı ve Şaman Duaları adlı şiirleriyle Türk Dünyasında ayrıcalıklı bir üne kavuşan şairin eserleri Polonya, Fransa, Rusya ve Çek devletlerinin diline de çevrilmiştir.


Şaman Duaları adlı eseri ona uluslararası bir ödül getirmiştir.

Aynı zamanda birçok şiiri, birçok Türk Dünyasında bestelenerek sevilen şarkılar arasında yerini almıştır.

Afyonkarahisar Turan Kültür Derneğinin her Cumartesi saat 21.00'da yapılan çevrimiçi şöylerine katılım serbest olup bilgiler şu şekildedir.


ID : 553 403 32 32, Pascode : 1Selam Darağacı!

Yolumu gözledin her seher-ahşam, Selam, darağacı... Aleyküm selam! Ecelle ölmeye doğulmamışam... Selam, darağacı... Aleyküm selam! O hansı milletdir, taleyi sirdir? Yüz adla bölündü... Yene de birdir. Meni huzuruna bu derd getirdir, Selam darağacı... Aleyküm selam! Hezer'i, Baykal'ı, Aral'ı gördüm, Gördüm can üstedir, yaralı gördüm. Tanrı'nı bendeden aralı gördüm, Selam, darağacı... Aleyküm selam! Çarhı ters fırlanır felek garının, Turan kölkesinde budaglarının, Rengi bayrağımda yarpaglarının Selam, darağacı... Aleyküm selam! Evvelin ahırı, sonun evveli, Buymuş, bilmemişem bunu men deli. Gorhum yoh, ne olsun boyun göy deli, Selam, darağacı... Aleyküm selam! Eli yağmalanan, bölünen, bölen, Çayları guruyan, gölleri ölen. Hag-hesap çekmeye gelen menem, men. Selam, darağacı... Aleyküm selam! Danış, Emir Teymur, bu son neydi be?.. Boynumda ağ kefen, dilimde tövbe. Dersini ters bilen, menimdi növbe, Selam, darağacı... Aleyküm selam! Seni men ekmişem... Mene sen genim, Seni suvarmağa halaldır ganım. Yarpağın reng alsın ganımdan menim. Selam, darağacı... Aleyküm selam! Ey darın ağacı. Kimden kemem... Kem? Ya seni yendirrem, ya sene yennem, Ya da budağında yarpağa dönnem. Selam, darağacı... Aleyküm selam! Kırgız'am, Özbek'em, Kazak, Türkmen'em, Başkırd'am, Kerkük'em, ele görk menem, Senin gözlediyin garip Türk menem, Selam, darağacı... Aleyküm selam! Gabul et, növbeti gurbanın menem, Menim canın sende; bil, canın menem, Ele gurrelenme... Her yanın menem, Selam, darağacı... Aleyküm selam! Rüstem Behrudi

50 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page