top of page

Samsung Başkanı Lee, 1. Yılını Doldurdu ve Zorluklarla Karşı Karşıya

Dünyanın önde gelen çip ve akıllı telefon üreticisindeki başkanlığına yaklaşık bir yıl kala, Samsung Electronics Co. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-yong'un gündeminde çok şey var. Uzun süren küresel ekonomik kriz ve zor durumdaki yarı iletken endüstrisi, Samsung Electronics'in üç aylık performansı üzerinde gölge oluşturdu. Aynı zamanda Lee'nin hukuki sorunları da büyümeye devam ediyor.


Samsung Electronics Co. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-Yong
Samsung Electronics Co. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-Yong

Bu yılın ilk ve ikinci çeyreğinde Samsung Electronics, sırasıyla 640,2 milyar won ve 668,5 milyar won işletme karı elde ederek 2009'un ilk çeyreğinden bu yana en düşük üç aylık kazancına işaret etti.


Teknoloji devi, 2022'nin hem birinci hem de ikinci çeyreğinde 14 trilyon won işletme karı bildirdi.

Zayıf sonuç, şirketin ana yarı iletken işletmesinin, bellek yongası fiyatlarındaki düşüş ve artan stoklardan kaynaklanan artan kayıplarla boğuşması nedeniyle geldi.


Ayrıca, ABD hükümetinin Çin'e yönelik ihracat kısıtlamalarını sıkılaştırmasıyla yarı iletken endüstrisi artan belirsizlikle karşı karşıya kalıyor ve bu da Samsung'un amiral gemisi işinin geleceğini etkiliyor.


Sorunlu çip yapımı sektörünün yanı sıra, Samsung'un biyo, yapay zeka ve yeni nesil iletişim gibi alanlardaki gelecekteki işleri de hem yurt içinde hem de uluslararası alanda sıkı bir rekabetle karşı karşıya.


Şirket, yarı iletkenlerden sonra bir sonraki önemli büyüme fırsatı olarak gördüğü biyo sektörünü desteklemek için önümüzdeki 10 yıl içinde ek 7,5 trilyon won (5,57 milyar dolar) yatırım yapmayı planladığını daha önce açıklamıştı.


Samsung Electronics'in iş portföyünü yeniden yapılandırmanın bir yolu olarak birleşme ve satın almalara (Birleşme ve Satın Almalar) vurgu yapmasına rağmen şirket, 2017 yılında ABD'li bir otomotiv elektroniği şirketi olan Harman'ı 9 trilyon wonluk satın almasından bu yana nispeten durağan kaldı.


Lee'nin liderliğinde birleşme ve satın almaların mevcut zorlukların üstesinden gelmek için temel bir strateji olabileceği yönünde beklentiler vardı.Samsung Electronics Co. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-Yong
Samsung Electronics Co. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-Yong

Aynı zamanda Lee'nin uzun süren yasal işlemleri, onun kararlı iş hamleleri yapma becerisini engelledi.


Lee şu anda iki Samsung bağlı kuruluşunun 2015 yılında birleşmesi ve bir ilaç birimi olan Samsung Biologics'te muhasebe sahtekarlığı iddiası nedeniyle yargılanıyor. Birleşme ve dolandırıcılık, grup üzerindeki hakimiyetini güçlendirmeye yönelik önemli adımlar olarak görülüyor.

Özel durumlar olmadığı sürece haftada bir veya iki kez yapılan duruşmaya katılması gerekiyor.

Bu durum onun geçen yılın Kasım ayında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile Seul'de yapılan toplantıya katılmak için mahkemeden izin istemesini gerektirdi.


Devam eden davada mahkum edilmesi halinde, 2021'de eski Başkan Park Geun-hye'nin dahil olduğu bir rüşvet davasında mahkum edilmesinin ardından olduğu gibi, bu durum, başkan olarak faaliyetlerinde, istihdam yasakları da dahil olmak üzere kısıtlamalara yol açabilir.


Lee'nin göreve başlamasının birinci yıldönümünün merhum Başkan Lee Kun-hee'nin vefatının üçüncü yıldönümüne denk gelmesiyle, Samsung Grubu, uzun süren küresel gerilemenin ve bir dizi cansız sonucun üstesinden gelmek için "yeni yönetime" yeniden odaklanarak yeni bir yaklaşım arıyor. .


Yaşlı Lee, 1993 yılında "Karınız ve çocuklarınız dışında her şeyi değiştirin" sözüyle meşhur olan "yeni yönetim" politikasını duyurdu ve Samsung Electronics'i küresel bir oyuncu haline getirmek için kapsamlı reformlar başlattı.


Samsung Grubu, merhum Lee'nin yönetim stratejisini ve başarılarını anmak için bir forum düzenledi ve politikasının güncel sonuçlarını tartıştı.


Bu çerçevede, Samsung Electronics'te yapılması planlanan yönetici değişikliği dikkat çekiyor.

Lee'nin yarı iletkenler ve ev aletleri gibi düşük performans gösteren iş kollarını değiştirerek değişim yaratacağına dair artan bir beklenti var.


Kaynak : Yonhap

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page