top of page

SEO Nedir?

Güncelleme tarihi: 28 Eyl 2021

SEO hizmeti almak istediğiniz zaman Arama Motoru Optimizasyonu konusuna uzak olduğunuz için ilk olarak iyi bir SEO uzmanı bulmaya çalışır ve SEO danışmanınız ile bilmediğiniz bir dünyada yönünüzü bulmaya çalışırsınız. Peki, en iyi ve daha önemlisi doğru SEO nedir ve nasıl yapılır?

SEO Nedir, seo uzmanı, seo hizmeti

Makale : Elçin Tuva


Google sorgu sayfalarında, sitenizde yapacağınız organik çalışmalar sonucu üst sıralarda yer almanız mümkün. Reklam verdiğiniz sürece elbette üst sırada görünmeniz de mümkün. Ancak reklam vermediğiniz zaman da üst sırada yer alabilmeniz için yapılan çalışmalar, doğrudan SEO ile ilgilidir. Dolayısıyla "Google'da üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmalar" şeklinde SEO'yu ifade edenler varsa da aslında bu açıklama çok sığ bir ifadedir.


SEO'da amaç Google sorgu sayfasında üst sırada yer almak değildir. Bu bir sonuçtur.

SEO çalışmalarında amaç; sitenizin doğru tanımlanması ve doğru kurgulanması ve yanlış çalışmalara izin vermeden kalitesinin sürdürülebilir bir şekilde devamının sağlanmasıdır.


Bu sebeple SEO çalışmaları bir defalık değil, ömürlüktür.SEO Hizmeti (Arama Motoru Optimizasyonu) ile hangi çalışmalar yapılır?


Öncelikle SEO çalışmasının neden ömürlük olduğu konusuna cevap vereyim.


Google, yapay zekalı büyük bir robot olmakla beraber sürekli kendini geliştiren bir robottur. "Bunu mu demek istediniz" sorusunu her gördüğünüzde Google'ın yeni bir öğrenme konusunun içinde olduğunu anlamalısınız.


Google, bu öğrenme metoduyla bugün dünya üzerindeki tüm dilleri neredeyse yetkin sayılabilecek bir seviyede öğrenmiş durumda. Haliyle öğrenmesi sürekli devam eden bir robotun, kendini geliştirirken sorgu kurallarını güncellemesi de son derece doğaldır.


Google, güncellemeler yaptıkça siteniz gerileyen bir konumdaysa doğru bir SEO uygulamasına sahip değilsiniz demektir.

Ancak Google algoritmaları her değiştiğinde, siteniz yükselme grafiğinde bir sapma göstermiyorsa o halde SEO çalışmanız doğru yönde ilerliyor demektir.


Elbette en başta tüm kurguları doğru oturtmak sitenizi büyük oranda Google algoritmalarına karşı sizi uzun süre idare edebilir. Ancak yeni gelişmelere karşı da gardınızı mutlaka almalısınız.


Bu sebeple SEO Hizmeti ile yapılan çalışmaların ilk maddesine algoritma takipleri ve uygunluk geliştirmeleri diyebiliriz.


Kapsamlı bir SEO hizmetinin olmazsa olmazı anahtar kelime tespiti ve doğru miktarda, doğru yerlerde kullanımı diyebiliriz.


URL yani sitenizin adreslerinin bulunduğu alanın doğru kurgulanması da SEO çalışmasıdır. Kategori bazlı mı doğrudan domaine bağlı bir yapı mı olması gerektiğine SEO Uzmanınız karar verecektir. Bu çalışmada URL'lerde karakter problemleri giderilir, URL uzunluk kontrolü yapılır. Sitenizin Google ile tanıştırılmasında kategoriler ve URL'ler oldukça önemlidir.


Title ve Meta çalışması da adını çokça duyduğunuz bir çalışmadır. Bu çalışma sitenizin Google'a yansıyan açıklama metinleri gibidir. Kısaca sayfanızın ve içeriğinizin neyi anlattığını ifade eden tanımlar, bu çalışma dahilindedir.


301, 302, 404 başta olmak üzere bazı çok fazla teknik konuların profesyonellerce kurgulanmasını sağlayan çalışma da yine SEO konusudur ve SEO uzmanları tarafından tasarlanır. Bir sayfa tümden kapandıysa ya da geçici süreliğine bir tadilat var ise 301 ve 302 çalışmalarından biri tercih edilir. Böyle bir sayfa yok demek için kurgulanan 404 sayfasının, SEO kodları ile Google'a anlatılması gerekmektedir. içinde koskocaman 404 yazan bir sayfa, 404 sayfası değildir.


Mobil uyumluluk ve responsive gibi ifadeler de kulağınıza çalınmış olabilir. Bu çalışma ile sitenizin mobil cihazlarda açılması halinde AMP kurgusunun devreye alınması sağlanır. AMP sayfalar, kullanıcıların mobil cihazlara ağırlık vermeleri sebebiyle artık çok önemli bir konudur. Sitenizin sadece masaüstü cihazlarda doğru görünmesi yeterli değildir.


Backlink yine kulağınıza çok defa çalınmış bir diğer ifadedir ve sitenizin dışındaki dünyayla ilgilidir. Sitenizi dışarıda anlatanların, sizden bahsedenlerin kalitesi bu noktada önemlidir. Öyle her yerde sitenizin adının geçmesi, güzel bir şey değildir. Bu sebeple Google'ın engellediği sitelerde sitenizin adının geçmesi engellenmesi gereken bir konudur. SEO uzmanı, en çok bu alanda sürekli ve devamlı çalışma yapar. Sitenizin nerelerde adı geçiyor buna bakar. İstenmeyen sitelerden adınızı siler atar. Google'a "bu siteyi ben tanımıyorum" der sizin adınıza. Bu da sitenizin itibarı için son derece önemli bir konudur.


Backlink çalışmasını doğru yapan çok az sayıda SEO ajansı bulunuyor. Bu konuya lütfen fazlaca dikkat edin.

Canonical çalışmasını hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak bu yapı da arka plan çalışmaları arasında önce çıkan ve siteye her yeni eklenen sayfa için incelenip, doğru bir şekilde tanımının yapılması gerekir. Cannonical etiketi doğru kurgulanmamış bir site, çorba olmuş demektir diyebiliriz. Çekmece düzenlemek gibi bir mantığı vardır.


Kod analizi, css, js kontrolleri yine SEO uzmanları tarafından yapılır. Her site yazılımcısının dikkat etmediği birçok konu vardır. Bunların başında "ağır kod" gelir. SEO uzmanları, sitenin hızını etkileyecek ve düşük SEO puanı almaya yol açacak bu kodların daha hafiflerini yazılımcınıza önerebilir. SEO ajansınız iyi ise bu kodları doğrudan yazıp iletebilir de.


Robots.txt ve sitemap bir sitenin olmazsa olmazıdır. Robots.txt ile hangi alanları Google'ın sorgu sonuçları için indekslemesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Site haritası ile de sitenizi Google'a tanıtırsınız. Yeni evinize gelen misafirinize odaları gezdirip tanıtırken kendinizi düşünün. Siz o noktada bir tür site haritası işlevi görüyorsunuz diyebiliriz. Daha sonra Google, yeni evinizde sizin yaptığınız tanıtım sonrasında "Banyo neredeydi?" diye sormayacak ve ihtiyacı olduğunda doğrudan banyoya yönelecektir.


Görsel adları ve "Alt etiketi" gibi konuları da duymuş olabilirsiniz. Bunlar en çok kullanılan ifadeler arasında yer aldığı için mutlaka kulağınıza çalınmış olabilir. Google, içerikleri, URL'leri ve kodları nasıl okuyorsa görselleri de yazmış olduğunuz açıklamalar sayesinde kategorize edebilir. Bu çalışma "alt etiketi" ile yapılır. Sitenize her yeni eklediğiniz görselde alt etiketi ile onun hakkında bilgi vermeyi unutmayın.


Rich Snippet çalışması belki de gözünüze en çok takılan çalışmadır ama adını bilmiyor olmanız çok doğal. Bu çalışma ile Google'da listelenen soru - cevap bölümleri sitenizde tanımlanır. Birileri Google üzerinde bir sorgu yaptığında, sizin soru - cevaplarınız buna karşılık geliyorsa ve siteniz üst sıralardaysa o halde bu çalışmanızın sonucunu mutlaka görürsünüz. Google'da bu çalışmanın sonucu, sitelere hem itibar hem de daha fazla ziyaretçi getiriyor. Google'ın da sitenin daha daha açıklayıcı bir şekilde tasarlanmış olmanız sebebiyle size verdiği puanlar çok daha fazla oluyor.


SSL sertifikası sitenizin güven belgesidir. Bu belgenizi firmanızın yazılımcısı da alabilir ancak tanımlamalar SEO uzmanınız tarafından yapılır. SSL sertifikasına sahip olmayan sitelere Google, hiç güvenmez.İyi bir SEO ajansına nasıl ulaşırım?


Bir web sitenin performansını ölçerek o siteyle ilgilenen SEO ajansının notunu siz de verebilirsiniz. Performansı gözünüze çarpan bir sitenin yöneticisi ile doğrudan irtibata geçebilir ve SEO uzmanının hangi ajans olduğunu sorabilirsiniz. En doğru yol budur.


Ya da benim gibi profesyonel bir web teknolojileri uzmanından öneri isteyebilirsiniz.


Madem buraya kadar geldiniz; o halde sizi SEO ajansımla tanıştırmak ve size %5 indirim sağlamak isterim.


İşte SEO HİZMETİ İNDİRİM KODUNUZBu kod ile benim çalıştığım SEO ajansımla irtibat kurarak %5 indiriminizi hemen alabilirsiniz.


34 görüntüleme0 yorum

Commenti


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page