top of page

Tarihi Bina Yeniden Hizmete Hazırlanıyor

Saint Pierre Han, İstanbul'daki üç asırlık tarihi binalardan biri ve Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar binası olmak için hazırlanıyor.


66 odaya sahip binada artık Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuarı hizmette bulunacak. Yeni sanatçıların yetişmesine ev sahipliği yapacak olan bina 1770 yılında Fransızlar tarafından inşa edildi. 1863 yılında ise Osmanlı döneminde Osmanlı Bankasına hizmette bulundu.


“Barok etkiler görülen binada 80 yıllık boya katmanlarından hangisinin korunup gösterileceğine Yüksek Mimar Seda Özen Bilgili'nin kendi bilim kurulu karar verecek.”

Restorasyon süresi için takvim belirtilmediğini ifade eden Mimar, restorasyon aşamasının da iş güvenlik önlemlerinin alınarak kısmen sergileneceğini söyledi.


Mimar ekibine ait bilim kurulunun alacağı her karar, koruma kuruluna gidecek ve bu kararların her biri tek tek onaylanacak şekilde bir planlama oluşturulmuş durumda.


Üniversiteden Binaya Dair Açıklama


BAU - Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar Direktörü Aslıhan Umar, Han'ın büyülü atmosferinde öğrencilerin yaratıcı düşünceler geliştirmelerini, uygulamalı eğitimlerini burada devam ettirmelerini ve proje odaklı bir eğitimle dünya sanatçısı olarak okuldan mezun olmaları yönünde dilek ve hedeflerini açıkladı. Teorik eğitim açısından konservatuarın ihtiyaçlarına göre düzenlenecek olan bina aynı zamanda uygulama ve tasarım atölyelerini de barındıracak.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page