top of page

Ticaretin Kolaylaştırılması Komitesi, İkinci Kez Toplandı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Ticaretin Kolaylaştırılması Komitesi'nin ikinci toplantısı 22 Haziran 2023 tarihinde çevrimiçi gerçekleştirildi. Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda 2023-2024 dönemine ilişkin çalışma planı üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.


TDT, Ticaretin Kolaylaştırılması Komitesi
Fotoğraf: TDT

Toplantıya Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan'dan temsilciler aktif katılım sağladı. Ticaretin Kolaylaştırılması Komitesi, Türk Devletleri arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek ve Teşkilat bünyesinde ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik girişimleri teşvik etmek için bir platform görevi görmektedir.


Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman yaptığı açılış konuşmasında, üye devletler arasındaki ekonomik bağların güçlendirilmesinde ticaretin kolaylaştırılması, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve ticaret süreçlerinin kolaylaştırılması için işbirliği, koordinasyon ve en iyi uygulamaların paylaşılmasının önemini vurguladı.


Taraflar, önümüzdeki döneme ilişkin çalışma planıyla ilgili görüş ve önerilerini paylaşarak verimli görüş alışverişinde bulundular. Üye ülkeler, bu alanlarda daha yakın işbirliğinin potansiyel faydalarını teyit ederek, ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirleri geliştirme konusundaki kararlılıklarını ifade ettiler.


Taraflar ayrıca, ticaretin kolaylaştırılması tedbirlerinin etkin bir şekilde uygulanmasını desteklemek için kapasite geliştirme girişimlerinin önemini vurguladılar.


TDT Ticaretin Kolaylaştırılması Komitesi'nin ikinci çevrimiçi toplantısı, Üye Devletlerin öneri ve katkılarına dayalı olarak 2023-2024 için önerilen çalışma planını daha da iyileştirme konusunda mutabık kalınarak sonuçlandı. Ticaretin kolaylaştırılmasını güçlendirme ve üye devletler arasında ekonomik entegrasyonu teşvik etme taahhüdü Teşkilat için kilit bir öncelik taşımaya devam etmektedir.


Kaynak : TDT

3 görüntüleme0 yorum

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page