top of page

Tokayev, Zalmay Halilzade ile görüştü


Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzade’yi Kabul Etti


Tokayev, Zalmay Halilzade ile görüştü


14 Haziran 2021 günü Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev, ABD’nin Afganistan özel temsilcisi Zalmay Halilzade’yi kabul etti. Taraflar, bölgede güvenliğin sağlanması konusunda Kazak-Amerikan ilişkilerini müzakere etti, ayrıca ABD ve NATO askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi konusuna da değindiler.


Bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması dışında Afganistan’ın sosyal ve ekonomik durumunu iyileştirme süreçleri ve buna yönelik ortak çabalar görüşüldü. Zalmay Halilzade ile görüşme esnasında K.J. Tokayev, Afganistan’daki durumu iyileştirmeye yönelik işbirliğinin iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir kısmını oluşturduğunu vurguladı.


– Bu yıl bağımsızlığımızın 30. yılını kutlamaktayız. Bu dönem içinde dostluk ilişkiler ve verimli işbirliği kurabildik. ABD, Kazakistan’ın güvenilir bir ortağıdır. Biz, ticaret ve ekonomi dahil çeşitli alanlarda etkin bir işbirliği içindeyiz, dedi Kazakistan Devlet Başkanı.


Zalmay Halilzade, Kazakistan Cumhurbaşkanı’na Afganistan’da yaşanan iç gelişmelerden bahsetti, olayların gelişimi ve ülkede barışçıl yollarla istikrarı sağlama süreçlerine ilişkin tahminlerini paylaştı. Bununla birlikte Afganistan’da barış ve bölgesel güvenliğin sağlanmasına yönelik ortak çabalara katkılarından dolayı K.J. Tokayev’e teşekkür etti.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page