top of page

Türk Dünyası Tek Yürek Oldu

Maraş Depreminden hemen sonra Türk Dünyasından Türkiye'ye destekler yağdı. Türk Dünyası, tüm imkânları ile gerek devlet boyutunda gerek millet boyutunda birçok girişimde bulundu. Türk Devletleri Teşkilatı da diyaloglarda önemli bir görev üstlendi.Türk dünyası, ülkenin güney ve güneydoğu bölgelerinde meydana gelen yıkıcı depremlerin yol açtığı hasar ve can kayıplarına karşı Türkiye'deki kardeşleriyle güçlü bir dayanışma sergilemektedir.


Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Üye ve Gözlemci Ülkelerinin acil durum, afet yönetimi ve yardımdan sorumlu ulusal makamları, ivedilikle T.C. İçişleri Bakanlığı'na bağlı AFAD - Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile koordineli olarak çalışmaya başlamıştır.


TDT ülkeleri, Türkiye'nin yardım çabalarına yardımcı olmak için profesyonel arama ve kurtarma ekipleri, sahra hastaneleri, tıbbi ve teknik ekipman ve insani yardım göndermişlerdir.

TDT Üye ve Gözlemci Ülkelerinin Devlet/Hükümet Başkanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak Türk halkına geçmiş olsun dileklerini ve taziyelerini iletmişlerdir.Türk Devletleri Teşkilatı (TDT)
Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), 7 günlük yas sebebiyle bayrakları yarıya indirdi.


Tüm Türk dünyasının halkları da seferber olmuş, depremden etkilenen kardeşlerine sosyal medya üzerinden yoğun destek mesajları göndermiş, STK'lar, kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla birlikte sokaktaki halk da depremden etkilenen kardeşlerine yardım kampanyalarına katılmaya, insani ve maddi yardım yollamak için harekete geçmişlerdir.


TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir taziye mesajı göndermiş hemen ardından bir dayanışma bildirisi yayınlamıştır. Türkiye'de ilan edilen 7 günlük Milli Yas akabinde TDT merkezindeki bayraklar yarıya indirilmiştir. TDT Sekretaryası çalışanları da AFAD aracılığıyla deprem bölgesi için nakdi yardımda bulunmuştur. TDT Sekretaryası, afetten etkilenen vatandaşlara yardım sağlanması yönünde çalışmalarını sürdürmektedir.35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page