top of page

Türk Dünyasında Eğitim Birliğine İstanbul Ticaret Üniversitesi Öncülük Etti

Güncelleme tarihi: 25 Şub

"Dilde, Fikirde, İşte Birlik" ruhu ile Türk Dünyasında bir araya gelme çalışmalarının en çok konuşulan konularından biri eğitim. İstanbul Ticaret Üniversitesi, bu çerçevede bir ilke imza attı ve Özbekistan ile uzaktan katılımlı ortak dersleri başlattı. Derslerin kredisi olmakla beraber ilk dersin dili Türkçe oldu.


İstanbul Ticaret Üniversitesi
İstanbul Ticaret Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar'ın sosyal medya sayfasında yaptığı paylaşıma göre ilk ders Sütlüce Yerleşkesinde yapıldı ve ilk derse her iki üniversitenin rektörleri katılım sağladı.


"TÜRK DÜNYASI AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ YOLUNDA TARİHİ ADIM"

Rektör Avşar, paylaşımında "Türk Dünyasında Akademik İş Birliği Yolunda Tarihi Adım" başlığını tercih etti ve şu açıklamaları yaptı:


İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar
İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar


Dün (23.2.2024, Perşembe), İstanbul Ticaret Üniversitesi olarak tarihi bir adım attık. Kardeş Özbekistan’ın iki ayrı devlet üniversitesi ile uzaktan ortak katılımlı dersler başlattık. İlk derste, değerli meslektaşım Buhara Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Obidjan Hamidov’la kendi dersliklerimizde hazır bulunduk.


Sütlüce yerleşkemizde başlattığımız Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümümüz müfredatındaki ortak ders, Türkçe olarak, Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Zebiniso Kamalova tarafından verilecek.


Küçükyalı Yerleşkemizde başlattığımız dersi ise Taşkent Dokumacılık ve Hafif Sanayi Üniversitesi paydaşlığı ile gerçekleştiriyoruz.


Mekatronik alanındaki ortak ders, Mühendislik Fakültemiz Öğr. Üyesi Prof. Dr. Abdülkerim Kar tarafından İngilizce olarak verilecek.


Kredisi ve AKTS’si bulunan ortak derslerimizi zenginleştirerek devam ettirmeyi ve en kısa zamanda diğer Türk Cumhuriyetleri’ne de yaygınlaştıracağız.

Ardından da başta gönül coğrafyamız olmak üzere iş birliği yaptığımız diğer ülke üniversitelerini de katmayı planlıyoruz nasipse.İstanbul Ticaret Üniversitesi


İstanbul Ticaret Üniversitesi Hakkında


İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulmuş olup bünyesinde 6 fakülte (İnsan ve Toplum Bilimleri, İşletme, Hukuk, İletişim, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım), 1 Meslek Yüksekokulu (Bilgisayar Programcılığı, Siber Güvenlik), İngilizce Hazırlık Bölümü ve 5 Enstitü (Dış Ticaret, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Finans Enstitüsü, İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü) ile araştırma ve uygulama merkezleri yer almaktadır. Üniversitemiz, 73 öğrenci ile başladığı eğitim-öğretim hayatına 9 bin öğrencisi ve 300’ü aşkın akademisyeni ile devam etmektedir.


Dünyanın kültür başkentlerinden biri olan İstanbul’un önde gelen semtlerinden Sütlüce ve Küçükyalı’da konumlanan yerleşkelerimizde bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel eğitimin yanı sıra kültür ve sanat faaliyetleri ile küresel ölçekte araştırma yapabilme imkânları bir aradadır. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük ve köklü Ticaret Odaları’ndan biri olan İstanbul Ticaret Odası’nın varlığı, üniversitemizi tercih eden her bir öğrencinin mesleki donanıma sahip, teoriyi ve pratiği hayatın gerçeklerinden kopmadan bütünleştiren evrensel bir eğitim almasında büyük rol oynamaktadır.


İngilizce eğitim yapılan bölüm sayısı sürekli artan üniversitemizde, tamamı İngilizce gerçekleşen sekiz bölümün yanı sıra üç bölüm İngilizce Destekli öğretime devam etmektedir. Böylece öğrencilerimizin küresel yönlü deneyim kazanacakları bir eğitim modeli uygulamaya konulmuştur. Uluslararası bir üniversite olma yolunda ilerlerken imzalanan işbirliği anlaşmaları çerçevesinde hayat bulan Erasmus, öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin uluslararası tecrübe kazanmalarına imkân sunulmaktadır. Başarının ödüllendirildiği öğrenci odaklı bir şehir üniversitesi olarak öğrencilerimizin sosyal hayattan kopmadan öğrenim görmeleri ve üniversiteden aldıkları güçle gurur duyulacak sosyal sorumluluk projelerine imza atmaları başlıca zenginliklerimizden birisi olmuştur.


Akademik bilgi, birikim ve tecrübenin yanı sıra İstanbul Ticaret Odası’nın kurumsal desteğini de alarak büyüyen üniversitemiz, öğrencilerine sadece uluslararası geçerliliği olan bir diploma değil, aynı zamanda şehrin içindeki kampüs yaşamıyla, iş hayatının network imkânlarıyla ve akademik yönlü tecrübenin buluştuğu eğitim ortamlarında standartları yüksek bir gelecek vaat etmektedir.

Kaynak : İstanbul Ticaret Üniversitesi


38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page