top of page

Türk Konseyi Zirvesine Türkmenistan Katılımı

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev'in 29 Haziran 2021 tarihinde Aşkabat'ta Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov'u ziyareti ile zirveye katılım netleşti.


Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov


Türk Konseyi Genel Sekreterinin 29 Haziran'da Türkmenistan'a yaptığı ziyaret ile netleşen zirve katılımı hakkında Konseyin haber bülteni şu şekilde :


Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, 29 Haziran 2021 tarihinde Aşkabat'ta Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov bu ilk görüşmede Türk Konseyi Genel Sekreteri'ni memnuniyetle karşılayarak, Türkmenistan'ın yıllar boyunca Türk Devletleri ile yakın kardeşlik ilişkileri içinde olduğunu ve Türk ailesinin ayrılmaz bir üyesi olarak gördüğünü belirtti. Bu temasların Türkmenistan ile Türk Konseyi arasında daha yakın işbirliğinin sağlanması için güçlü bir temel oluşturacağına inandığını ifade etti.


Genel Sekreter Amreyev, nazik kabulü için Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov'a teşekkürlerini ifadeyle, Türkmenistan'ın her zaman Türk Dünyasının önemli bir parçası olduğunu, köklü ortak tarih, kültür ve miras hazinesini oluşturduğunu ve tüm kardeş Türk devletlerinin doğal stratejik ortağı konumunda olduğunu kaydetti.


Baghdad Amreyev, Türk Konseyinin, ekonomik, sosyal ve siyasi alanlardaki gelişmelerini ve uluslararası sahnede hak ettiği ayrıcalıklı konumunu koruyan kardeş Türkmenistan'ı yakından takip ettiğini ve Türkmenistan ile Türk Konseyi Üye Devletleri arasındaki gelişmiş seviyedeki ikili ilişkilerin Türk dünyasında işbirliğinin daha da güçlendirilmesine vesile olduğunu sözlerine ekledi.

Genel Sekreter, Türkmenistan'ın bağlanırlığı artırmak, istikrarlı kalkınma, ekonomik büyüme ve refah ortamını sürdürmek amacıyla, hem üye ülkelerle işbirliği içinde hem de ülkenin bölge dışındaki devletler ve uluslararası kuruluşlarla gerçekleştirdiği diyalog süreçlerine aktif katılımına dikkat çekti.


Genel Sekreter Amreyev, Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov'a Türk Konseyi'nin mevcut çalışmaları ve Kasım 2021'de İstanbul'da yapılması planlanan Türk Konseyi 8. Zirvesinin devam eden hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Türk Konseyi bünyesinde daha üst düzeyde işbirliğine geçiş ve Türk dünyasındaki ilişkilerin güçlü dönüşümünün gerçekleştirileceği bu dönüm noktası mahiyetindeki Zirveye, Gurbanguly Berdimuhamedov'un beklenen katılımının Türk dünyasındaki birliği sergileyeceğini ifade etti.


Genel Sekreter Baghdad Amreyev Türkmen Cumhurbaşkanı'na Türk Konseyi'nin gelecekteki stratejileri, Türk Yatırım Fonu'nun kurulmasına ilişkin gelişmeler, üye olmayan ülkelerle ilişkiler ve Türkmenistan ile Üye Devletler arasında başta ekonomi, ticaret, ulaştırma ve enerji olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliği fırsatları hakkında bilgi verdi.


Türkmen Cumhurbaşkanı, Türk Konseyi Üye Devletlerinin Cumhurbaşkanları ile son temasları hakkında Genel Sekretere bilgi vererek, bu yıl Kasım ayında yapılacak olan 8. Türk Konseyi Zirvesi'ne katılımını teyit etti.


Türkmenistan Cumhurbaşkanı ayrıca, Türkmenistan'ın Türk Konseyi'nin ortak çıkar alanlarındaki projelerinde yer almaya hazır olduğunu da ifade ederek, Türk dünyasında artan ivmenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini umduğunu belirtti.


Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov ve Genel Sekreter Amreyev, Türkmenistan'ın Teşkilat bünyesinde özel bir statüyle yer almasının sağlanması çerçevesinde Türkmenistan ile Türk Konseyi arasındaki işbirliğinin geleceğini ele aldılar.


Türkmen Lider ve Genel Sekreter ayrıca güncel küresel ve uluslararası gündeme ilişkin çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundular.


Kaynak : Türk Konseyi5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page