top of page

Türkmenistan, Üzerlik Faydalarını Anlattı

Güncelleme tarihi: 8 Ara 2020

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı tarafından yayınlanan videoda Üzerlik otunun kültürümüzdeki yeri ve önemi anlatılıyor.Türkmenistan Devlet Haber Ajansı tarafından hazırlanan tanıtım videosunda Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un yazdığı "Türkmenistan'ın Dermanlık Ösümlikleri" adlı eserinden bilgiler aktarıldı.

“Bin derde derman: Üzerlik”


Üzerlik konusunda son derece güzel bilgilerin anlatıldığı videoda Üzerlik kullanımına dair eşsiz görüntülere de yer verildi.


Halkın sağlığının korunması ve salgın durumlarında kullanılması gereken tütsü ve çay olarak tavsiyeler arasında Üzerlik başı çekiyor.


Üzerlik otunun asırlara dayalı mazisi Türklüğün sağlıklı yapısında önemli etkisi bulunuyor. Sağlığın korunmasında virüslere karşı etkili yapısıyla Üzerlik, küresel salgın döneminde Türkmenistan'da devlet tarafından teşvik ediliyor.


Kültürümüzde de nazarlığa karşı, sağlık ve sıhhat dilekleri için yakılan Üzerlik, gelinin karşılanma töreninde, toylarda (düğün), çok kıymetli yeni eşya alındığında, yeni bir evde yaşam başlanmadan hemen önce Üzerlik otu ile tütsülenmesi geleneği Türkmenistan'da titizlikle devam ediyor.


Yaklaşık olarak dört buçuk dakikalık videoyu seyredebilirsiniz.


108 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page