top of page

Türkmenistan ve Kırgızistan Üst Düzey Görüşme

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, 27 Haziran 2021 tarihinde Türkmenistan'ı ziyaret etti ve iş ortaklıkları görüşüldü.Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, resmi bir ziyaret için Türkmenistan'a geldi.

Başkentin Uluslararası Havalimanı'nda, iki ülkenin Devlet Bayrakları ile süslenen dost ülke başkanı, resmi makamlar tarafından karşılandı. Seçkin konuğun onuruna, Şeref Kıtası halıyı dizerek merdivene çıktı.


Havaalanından, Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın konvoyu, şeref motosikleti eşliğinde misafir rezidansı olan Oğuzkent Oteli'ne geçti.


Öğleden sonra, Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, Türbeye çiçek bırakan ve Türkmenbaşı Maneviyat Camii'ni ziyaret eden Türkmenistan'ın ilk Cumhurbaşkanı'nın anısına saygı duruşunda bulunmak üzere Kıpçak'a gitti.


Başkente dönüşünde yüksek konuk, Türkmenistan Bağımsızlık Anıtı'na çiçek bıraktı. Kırgızistan Devlet Başkanı, köklü geleneğin ardından iki ülke ve milletler arasındaki kırılmaz dostluğun sembolü olarak Onursal Misafirler Sokağı'na fidan dikti.


Ardından Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, Türkmenistan ihraç malları sergisini ziyaret etmek ve Türkmen-Kırgız Ekonomik Forumu'na katılmak üzere Ticaret ve Sanayi Odası'na geçti.Üst düzey konuklar, Mayıs ayında temel atma töreni yapılan Aşkabat Kent Kompleksi'nin etkileyici büyüklükteki mimari modeline özel ilgi gösterdi.


Türkmenistan'ın ihraç malları sergisinin tanışma turunun ardından Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov ve temsilci heyet üyeleri Türkmen-Kırgız Ekonomik Forumu'na katıldı. İş görüşmesinde iki ülkenin ticari-ekonomik, ihracat ve yatırım potansiyellerinin hayata geçirilmesine ilişkin geniş bir konu yelpazesine odaklanıldı.


Forum katılımcılarına, Türkmenistan'ın petrol ve gaz endüstrisinin başarıları, ana bölümleri ve petrol ve gaz arama, geliştirme, üretim, ulaşım vb. alanlarda uzmanlaşmış işletmeler hakkında bir video film gösterildi.

İş görüşmesi, Türkmenistan ve Kırgızistan Sanayici ve Girişimci Birlikleri üyeleri arasında çevrimiçi formatta ikili belgelerin imzalanmasıyla sona erdi. Geleneksel olarak dostane devletlerarası ilişkileri düzenleyen yasal çerçeveye eklenen anlaşmalar, ülkelerimiz arasındaki işbirliğini niteliksel olarak yeni bir düzeye taşımayı amaçlıyor.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, Türkmenistan'a resmi ziyaretine devam ediyor.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page