top of page

Wikipedia: Platform artık güvenli bilgi veremiyor

Wikipedia'nın kurucusu Dr. Larry Sanger, "Platform artık güvenilir bilgiler sağlamıyor, propaganda aracına dönüştürüldü." dedi.


Wikipedia

Wikipedia’nın kurucusu Dr. Larry Sanger, kültür ve fikir dergisi Unherd'in Lockdown TV isimli YouTube kanalında platformla ilgili açıklamalarda bulundu.


Wikipedia'nın her şey hakkında bilgi sağladığını belirten Sanger, fakat platformun ncak gerçeği yansıtma konusunda her zaman güvenilir olamadığını belirterek, "Her zaman gerçeği söylediğine güvenebilir misiniz? Bu, gerçeğin ne olduğunu düşündüğünüze bağlı" dedi.


"Propaganda aracına dönüştürüldü"

Wikipedia'nın eskisi gibi olmadığını ve artık olayları taraflı bir şekilde verdiğini belirten Sanger, "Bu da bazı kişilerde Wikipedia'nın kontrolünü ele geçirme isteği yaratıyor" diyerek, bazı kullanıcılar tarafından propaganda aracına dönüştürüldüğünü kaydetti.


Platformun bazı olaylar hakkında bilgileri manipüle etmede kullanıldığını belirten Sanger, "Makalelerin, birisinin söylemesini istediği şeyi yansıtmasını sağlamak için perde arkasında oynanan büyük, kötü, karmaşık bir oyun var" ifadelerini kullandı.


Bazı büyük şirketlerin platformda yazarak kamuoyunun düşüncesini etkilemek için maaşlı personeller çalıştırdığını belirten Sanger, şöyle konuştu:


"Elbette, dini bir lider, parti yetkilileri veya bir diktatör gibi bir otorite figürü tarafından ne düşünmeleri gerektiğinin söylenmesini isteyen insanlar var. Ancak bu tür dürtülere hitap eden bir kaynak sadece kötülük yapmış olur. Böyle bir kaynak, aynı zamanda, halkın gerçeklik algılarını kendi çıkarları için manipüle etmek isteyenler için de yararlı bir araç haline gelir. Sistematik olduğunda bunun adı 'propaganda'dır. Ve Wikipedia'da gerçekten uğraştığımız şey bu. Ayrıca, müşterileriyle ilgili Wikipedia sayfalarını izleyen ve onlar adına düzenlemeler yapan koca bir sektör de var. Wikipedia editörleri kimliklerini açıklamak zorunda olmadığı için bunların bir kısmı engellenemiyor."


Wikipedia, Jimmy Wales ve Larry Sanger tarafından 2001'de kurulmuştu.


Kaynak : Şarkul Avsat

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page