Bireysel Emeklilik Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur

Güncelleme tarihi: Kas 21

BES Ayrılma formu nasıl doldurulur sorusunun en önemli sorun teşkil eden noktası, formun PDF formatında şirket sitelerine yüklenmiş olmasıdır. TuvART Haber, yazılabilir ayrılma talep formunu sizlerle buluşturuyor.

Bireysel Emeklilik Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur

Yazılabilir Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formunu Şimdi İndirin


BES-Ayrilma-Talep-Formu-TuvART-Haber-com
.
Download • 12KB

Belli bir şirkete ait örnek Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formunu görmek için tıklayınız.Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Nasıl Olur?


Gönüllü BES sözleşmesi başlattıysanız ilk 60 gün içinde Cayma hakkınız bulunuyor. Cayma hakkınız hem OKS için hem gönüllü BES için geçerlidir. Ancak 60 günden sonrası için farklı avantajlar ve farklı kayıplar söz konusu.


Bireysel Emeklilik (BES) Sisteminde ayrılmak her zaman mümkündür. Ancak sözleşmenin durumuna göre ayrılmak ne kadar avantajlı olur, buna mutlaka bakmak gerekiyor.


Cayma süresinde gönüllü BES sözleşmenizden vazgeçerseniz ödediğiniz tüm katkı paylarını kesintisiz geri alırsınız. Bu süreç 20 iş gününde tamamlanır. Bazı aşamaların olması özellikle de fon bozdurma aşaması sebebiyle katılımcıların ertesi gün olsun diye istedikleri ayrılma süreci tamamlanamaz. Ortalama 10 iş günü, yasal süreç sebebiyle en fazla 20 iş günü içinde belirttiğiniz hesap numarasına 60 günlük birikiminiz şirketiniz tarafından yatırılır.


Otomatik Katılım (OKS) Sisteminde de ilk 60 gün içinde cayma hakkınızı gönüllü BES'teki gibi kullanabilirsiniz. Fakat bir defaya mahsus devletin vermiş olduğu 1.000 TL devlet katkısını alma hakkınızı da böylelikle kaybetmiş olursunuz.


60 günden sonra yapılacak ayrılma işlemlerinde 5 yıl için BES Kesintileri söz konusu olabilir.


Şirketinizden almış olduğunuz BES sözleşmesinin bulunduğu BES Plana göre bu kesintiler sözleşmede yazmaktadır. Bazı BES Planlarda ilk 5 yıl içinde bile BES kesintisi olmayabilir. Bu durum tamamen şirketinizle anlaştığınız BES Plana göre değişiklik gösterir. İlgili BES kesintileri stopaj, fon yönetim giderleri, çıkışa ertelenmiş giriş aidatı, devlet katkısı kesintileridir.


Ancak genel olarak şirketler ilk 5 yıl içinde katılımcının ayrılmasını istemediğinden ilk 5 yıla birçok BES kesintisi içeren planlar oluşturmaktadır.


5 yılı doldurmuş olan sözleşmelerde yasal olarak bu kesintiler yapılamaz.

Sadece 5 yıldan sonra emeklilik hakkı kazanılmış olsa bile %5 stopaj, sözleşmenin sonlandırılması halinde mutlaka alınır.
Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Halinde Gerekli Belgeler


  • Adınıza Doldurulmuş Olan Ayrılma Talep Formu,

  • Kimlik Fotokopisi
Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formu Nereye Gönderilir?


Bağlı bulunduğunuz firmanıza faks veya e-posta yoluyla BES Ayrılma Talep Formunuzu iletebilirsiniz.


Formda belirttiğiniz IBAN ne ise birikiminiz o hesaba yatırılacağından ilgili hesabın VADESİZ HESAP türünde olduğuna mutlaka dikkat ediniz. Aksi takdirde ayrılma süreciniz çok daha fazla uzayacaktır. Çünkü vadeli hesaba dışarıdan ödeme yapılmamaktadır.ÖNEMLİ :


BES Şirketlerine ait Cayma / Ayrılma Talep formlarına bu haberden ulaşabilirsiniz.

1,126 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör