top of page

Bireysel Emeklilik Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur

Güncelleme tarihi: 4 May

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından hazırlanan resmi web sitesinde yayınlanan şablon BES Ayrılma Talep Formu / BES Cayma Formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz.


Bireysel Emeklilik Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından hazırlanan resmi web sitesinde yayınlanan şablon BES Ayrılma Talep Formu / BES Cayma Formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. 

"LÜTFEN BES İŞLEMLERİNİZ İÇİN TUVART HABER'E BELGE GÖNDERMEYİNİZ."Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formu Nasıl Doldurulur?


Dijitalde yazılabilir Word formatındaki dokümanı indirdiyseniz artık formu doldurmaya başlayabilirsiniz.


Katılımcının adı - soyadı yazan yere BES sözleşmesini ödeyen kişi değil katılımcı olan kişi bilgileri yazılır. Elbette BES sözleşmesinde ödeyen ve katılımcı aynı kişi de olabiliyor. Ancak burada önemli nokta, ödeyenin değil katılımcının adı bilgisinin yazılması gerektiğidir.


TCKN - TC Kimlik Numarası yazan yere de yine aynı şekilde katılımcıya ait bilgi yazılır.


Telefon Numarası yerine ilgili firmada sisteme kayıtlı olan numaranın yazılması süreci kısaltacaktır. Bazen firmalar, formda yazan numara yerine ısrarla sistemde yazan numaradan katılımcıya ulaşım sağlamaya çalışmaktadır. Bu da sizin sürecinizin uzaması anlamına gelmektedir.


Bireysel Emeklilik Sözleşme Numarası yazan yere, çıkış yapmak istediğiniz sözleşmenizin numarasını yazmalısınız. Bu numaraya size firmanız tarafından verilen teklif formundan, mobil uygulamadan ya da çağrı merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Birden fazla BES sözleşmeniz olduğunda, hangi sözleşmeden çıkış yaptığınızı belirtmek adına bu kısım oldukça önem arz eder.


Hesabın Bulunduğu Banka yazan yere, daha önce firmanıza ilettiğiniz banka bilgilerinizi yazmanız, yine sürecin uzamaması adına sizin için önemli olabilir. Ancak genel prensip olarak çıkış aşamasında IBAN Numarası genellikle karşılıklı teyit edilir. Fakat operasyon birimleri oldukça karmaşık yapılardan oluştuğu için sisteme kayıtlı IBAN numarasına ödemenin yapılması sık görülen bir durumdur. Bankanız, herhangi bir banka olabilir. Şube adı, şube kodu

hesap numarası, IBAN numarası yazan yerler, bankanızla ilgili diğer detay sorularıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu şu : IBAN numarasını yazdığınız mutlaka vadesiz hesaba bağlı olmalıdır. Aksi takdirde BES Çıkış için yapılan ödemeniz şirketinize geri dönecek ve BES Ayrılma süreciniz uzayacaktır.Ayrılma Nedenleriniz yazan yere, tercihinize göre durumunuzu belirten bir maddeyi seçebilirsiniz. Burada önemli nokta şu ibaredir: Hesap özetinde belirtilen tutarda, ayrılma tamamlanıncaya kadar geçecek sürede fon birim fiyatındaki farklılıklar nedeniyle değişiklik olabileceğini biliyorum. Evet, bu ibare şu demektir. Başvurunuzu yaptığınızda size ödenecek tutar örneğin 10.000 TL olarak iletildiyse ayrılma gününüz geldiğinde fon bozulduğu sırada bir düşüş varsa fon değerinde bu miktar 9.750 TL olabilir demektir. Tersi de olabilir, şayet fon değerinde yükseliş söz konusu ise alacağınız miktar 10.750 TL olabilir.
Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Nasıl Olur?


Gönüllü BES sözleşmesi başlattıysanız ilk 60 gün içinde Cayma hakkınız bulunuyor. Cayma hakkınız hem OKS için hem gönüllü BES için geçerlidir. Ancak 60 günden sonrası için farklı avantajlar ve farklı kayıplar söz konusu.


Bireysel Emeklilik (BES) Sisteminde ayrılmak her zaman mümkündür. Ancak sözleşmenin durumuna göre ayrılmak ne kadar avantajlı olur, buna mutlaka bakmak gerekiyor.


Cayma süresinde gönüllü BES sözleşmenizden vazgeçerseniz ödediğiniz tüm katkı paylarını kesintisiz geri alırsınız. Bu süreç 20 iş gününde tamamlanır. Bazı aşamaların olması özellikle de fon bozdurma aşaması sebebiyle katılımcıların ertesi gün olsun diye istedikleri ayrılma süreci tamamlanamaz. Ortalama 10 iş günü, yasal süreç sebebiyle en fazla 20 iş günü içinde belirttiğiniz hesap numarasına 60 günlük birikiminiz şirketiniz tarafından yatırılır.


Otomatik Katılım (OKS) Sisteminde de ilk 60 gün içinde cayma hakkınızı gönüllü BES'teki gibi kullanabilirsiniz. Fakat bir defaya mahsus devletin vermiş olduğu 1.000 TL devlet katkısını alma hakkınızı da böylelikle kaybetmiş olursunuz.


60 günden sonra yapılacak ayrılma işlemlerinde 5 yıl için BES Kesintileri söz konusu olabilir.


Şirketinizden almış olduğunuz BES sözleşmesinin bulunduğu BES Plana göre bu kesintiler sözleşmede yazmaktadır. Bazı BES Planlarda ilk 5 yıl içinde bile BES kesintisi olmayabilir. Bu durum tamamen şirketinizle anlaştığınız BES Plana göre değişiklik gösterir. İlgili BES kesintileri stopaj, fon yönetim giderleri, çıkışa ertelenmiş giriş aidatı, devlet katkısı kesintileridir.


Ancak genel olarak şirketler ilk 5 yıl içinde katılımcının ayrılmasını istemediğinden ilk 5 yıla birçok BES kesintisi içeren planlar oluşturmaktadır.


5 yılı doldurmuş olan sözleşmelerde yasal olarak bu kesintiler yapılamaz.

Sadece 5 yıldan sonra emeklilik hakkı kazanılmış olsa bile %5 stopaj, sözleşmenin sonlandırılması halinde mutlaka alınır.
Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Halinde Gerekli Belgeler


  • Adınıza Doldurulmuş Olan Ayrılma Talep Formu,

  • Kimlik Fotokopisi
Bireysel Emeklilik (BES) Ayrılma Talep Formu Nereye Gönderilir?


Bağlı bulunduğunuz firmanıza faks veya e-posta yoluyla BES Ayrılma Talep Formunuzu iletebilirsiniz.


Formda belirttiğiniz IBAN ne ise birikiminiz o hesaba yatırılacağından ilgili hesabın VADESİZ HESAP türünde olduğuna mutlaka dikkat ediniz. Aksi takdirde ayrılma süreciniz çok daha fazla uzayacaktır. Çünkü vadeli hesaba dışarıdan ödeme yapılmamaktadır.Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından hazırlanan resmi web sitesinde yayınlanan şablon BES Ayrılma Talep Formu / BES Cayma Formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. 

"LÜTFEN BES İŞLEMLERİNİZ İÇİN TUVART HABER'E BELGE GÖNDERMEYİNİZ."


© TuvART Haber16.289 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

2 Comments


İptal etmek istiyorum 51130367624

Like
Replying to

Merhabalar, TuvART Haber, bir haber sitesidir. İptal işleminizi BES sözleşmenizin bağlı olduğu BES şirketine iletebilirsiniz. Ayrılma Talep Formunuzu, Kimlik Fotokopinizle birlikte firmanıza iletmeniz gerekmektedir. Bilginize,

Like
Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page