top of page

BES Cayma ve Ayrılma Talep Formları

Güncelleme tarihi: 4 May

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) cayma hakkını kullanmak isteyenler, ayrılma işlemin nasıl yapılacağını araştırıyor. BES Ayrılma Talep formlarını bulmakta zorlanan vatandaşlar için TuvART Haber, öne çıkan firmalara ait formlar hakkında bilgilendirmeyi bu haberlere sizlere ulaştırıyor.


BES ayrılma talep formu nasıl doldurulur

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) katılmak söz konusu olduğunda fazlasıyla bilgiye ulaşmanız mümkün. Ancak sistemden çıkmak istediğinizde aynı miktarda ve doğru bilgiye ulaşmak oldukça zor.


"LÜTFEN BES İŞLEMLERİNİZ İÇİN TUVART HABER'E BELGE GÖNDERMEYİNİZ."

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından hazırlanan resmi web sitesinde yayınlanan şablon BES Ayrılma Talep Formu / BES Cayma Formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. 


Ayrılma talep formu nasıl doldurulur?


Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Ayrılma yani Cayma hakkında bilgileri sizler için derledik. Öne çıkan firmaların BES Ayrılma Talep Formlarını haberimizin sonunda bulabilirsiniz. Hem word (dijital ortamda yazılabilir) hem de PDF (çıktısını alarak üzerine kalemle yazılabilir) formatlarda bulabilirsiniz.


Formları dilerseniz word format ile bilgisayarınızda bilgilerinizi yazıp kaydederek, dilerseniz PDF formatta olan dosyayı yazıcınızdan çıkararak bilgilerinizi yazabilir ve bu belgeyi bağlı olduğunuz firmaya faks, e-posta yoluyla ulaştırabilirsiniz.


Ayrılma talep formunu doldururken Katılımcı Ad - Soyad kısmına, sözleşme kimin adına düzenlenmiş ise yani katılımcı kim ise o kişinin ad bilgileri yazılır. Aynı kişiye ait TCKN numarası yazılır. BES sözleşmede belirtilen sözleşme numarası yine formda ilgili başlığın karşısına yazılır. Hesabınızda bulunan birikimin hangi banka hesabınıza yatmasını istiyorsanız, o hesaba ait banka IBAN numaranızı, hesap numarasını, şube adı ve kodunu, banka adıyla birlikte formdaki alanlara yazmalısınız.


Ayrılma Talep Formunda Dikkat Edilmesi Gereken Çok Önemli Detay!

Vadeli hesap numaranızı asla yazmayın! Hesabınız mutlaka vadesiz hesap türü olmalıdır. Vadeli hesaba dışarıdan farklı kişiler para yatıramayacağı için BES ödemeniz geri dönecek ve sizin işlemleriniz sırf bu yüzden daha da uzayacaktır.


Ayrılma nedeniniz bir veya birden fazla olabilir. Formda bu bilgiyi işaretlemesiniz. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), bu bilgileri önemsemektedir.


Formun sonunda katılımcı yine adını soyadını yazarak, talebini ilettiği gün bilgisini yazar ve imzalar. Bu kısım da önemli. Çünkü buradaki tarih, şirketinize ulaştığı gün itibarıyla 20 iş günü içinde işlemlerinizin tamamlanması gerekiyor. Lütfen bu kısma, hakkınızda kanuni işlem yapılmaması açısından doğru tarih bilgisi yapınız. Yanıltıcı tarih bilgisi yazmayınız.


Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından hazırlanan resmi web sitesinde yayınlanan şablon BES Ayrılma Talep Formu / BES Cayma Formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. 

BES Cayma formunu doldururken sakın unutmayın!

Formu doldurduğunuz tarihten ziyade şirkete ulaştırabildiğiniz tarih önemlidir. Çünkü form, şirkete ulaştıktan sonraki 20 iş günü içinde işleme alınır. Ulaşmayan form için, elbette bir işlem yapılamaz. Bu sebeple ayrılma talep formunuzun şirketinize ulaştığından emin olun.bes cayma, bes ayrılma, ayrılma talep formu


OKS CAYMA NEDİR?


Zorunlu BES adıyla bilinen Otomatik Katılım Sistemi (OKS, otomatik BES olarak da anılır. Bu sistemde işverenin çalışanı sisteme dahil etmesi esastır. Ancak çalışanın bu durumdan haberdar olması zorunludur. OKS ile BES'e dahil edildiğinden haberi olmayan katılımcılar, şikayet sitelerinde Bireysel Emeklilik Şirketlerini dolandırıcı olarak şikayet etmektedirler. Hesaplarından bu firmaların usulsüz olarak para çektiklerini yazan OKS katılımcıları, aslında bütünüyle işvereniyle ilgili bir konudan BES şirketlerini sorumlu tutmak gibi bir hata yapıyorlar.


Bu durumdan rahatsız olanlar aldatıldığını düşünerek derhal sistemden çıkmak istemektedirler. Bu noktada iş verenin sisteme dahil ettiği kişiler, 2 ay içinde ayrıldığında kaybettiklerini düşündükleri parayı aynen geri alabilirler. Ancak 60 gün geçtikten sonra yapılan cayma talebi ile BES kesintisi adı altında birikim hesabından bazı kesintilerin düşülmesi söz konusu olabilir. Bu noktada da çalışanların işverenleri tarafından bilgilendirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde BES şirketinin bu noktada bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Her halükarda OKS katılımcısı 2 ay içinde talebini katılımcı konumda olduğu BES şirketine ulaşarak iletmelidir. Çağrı Merkezine ulaşıp sesli talep bırakabilir, IBAN numarası teyidi sonrasında da birikimdeki hesap katılımcının hesabına geçer. OKS'de çıkış süresi 10 gündür.


Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından hazırlanan resmi web sitesinde yayınlanan şablon BES Ayrılma Talep Formu / BES Cayma Formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. 

OKS CAYMADA ÇOK ÖNEMLİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR KONU


Çalışan, OKS'den cayma hakkını kullandığını işverenine mutlaka iletmelidir. Aksi takdirde işveren, maaşından kesinti yapmaya devam edilebilir.


OTOMATİK KATILIM (OKS)'DE İŞTEN ÇIKINCA NE OLUR?

İşten çıkma halinde sözleşmenin, işveren tarafından ödemesi sonlandırılır. Katılımcı, yeni bir firmada işe başlattığında iş yerine önceki iş yerindeki OKS sözleşmesi hakkında bilgi verirse o sözleşme, yeni iş yeri üzerinden ettirilir. Aksi takdirde önceki hakların birleştirilmesi yeni şirket tarafından yapılmayabilir.bes cayma, bes ayrılma, ayrılma talep formu

Bireysel Emeklilik Ayrılma Nasıl Olur?


Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkış, her aşamada mümkündür. Burada önemli olan nokta, BES'ten çıkarken birikiminin nasıl etkilendiğidir.


Birikimlerin olumsuz yönde etkilenmemesi için ilk 2 ay çıkılması halinde birikimler kayba uğramadan alınır. Beş yıl sonra yapılan çıkışlar yani cani ya da ayrılma işlemi ile de BES kesintileri artık birikimden düşülmeyecektir. 2 ay ve 5 yıl arasındaki ayrılma / cayma işleminde BES kesintileri söz konusudur. Çıkışa ertelenmiş BES giriş aidatı da yine 5 yıldan sonra alınamaz.


Katılımcının dahil olduğu BES planına göre Stopaj, Giriş Aidatı, Devlet Katkısı kesintileri, bağlı bulunulan firma tarafından yönetmelik gereği alınır. Ayrılma talebi, belgelerle (Ayrılma Talep Formu, Kimlik Fotokopisi) birlikte firmaya iletildikten sonra 20 iş günü içinde katılımcının birikim hesabında bulunan para, IBAN bilgileri teyit edilerek katılımcıya iade edilir. Belirtilen IBANın vadesiz bir hesaba ait olması önemlidir. Aksi takdirde vadeli hesaba yatırılamayacak olan para, BES şirketine geri döner ve süreç uzar.


Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından hazırlanan resmi web sitesinde yayınlanan şablon BES Ayrılma Talep Formu / BES Cayma Formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. 


BES ve OKS CAYMA SÜREÇLERİ AYNI MI? FARKLI MI?


BES ve OKS cayma süreçlerinin birbirinden farklıdır. Her iki işlem için de katılımcının bağlı olduğu Müşteri Hizmetlerini araması ve destek alması gerekiyor. Cayma durumunda, katılımcının kredi kartında provizyonda bekleyen tutarlar kredi kartına, yatırıma yönlendirilmiş tutarlar ise talepte bulunan katılımcının IBAN bilgileri teyit edilerek ilgili hesaba OKS'de 10 iş günü, BES'te 20 iş günü içinde yatırılır.
AYRILMA yani CAYMA İLE KAPATILAN BES SÖZLEŞMESİ YENİDEN AKTİF EDİLEBİLİR Mİ?


Hayır. Ayrılma ile sonlandırılan BES sözleşmesinin işlemleri tamamlandıktan sonra artık o sözleşmeye dair tüm haklar sonlandırılmış demektir. Yeni bir sözleşme ile sisteme dahil olmak bu noktada zorunludur. Ancak BES ara verme, BES dondurma, BES durdurma gibi adlarla anılan ara verme işleminde BES sözleşmesinde haklar bakidir. Ara verme süresinde ödeme yapılamayan dönemlerde dahil olunan BES plana göre kesinti söz konusu olabilir. Ara verilmiş bir BES sözleşmesinin hakları bakidir. Katılımcı dilerse bir defa 100 TL yatırsın, o 100 TL ile 10 yıl sonra ve 56 yaş dolduğunda elde edilen fon getirilerinden yararlanılarak örneğin 1.000 TL'ye ulaşmış olan birikimini alabilir. Yani BES birikim hesabı aslında biraz kumbaraya benzer. Ne kadar para koyarsanız, birikiminiz o kadar artar. Devlet Katkısı ve fon getirileri ile ana para daha da artar. Hiçbir şey yapmazsanız, durmaya devam eder. Fon getirisi de hesabınızda para oldukça işlemeye devam eder.bes cayma, bes ayrılma, ayrılma talep formu
BES ARA VERME

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE ÖDEME YAPILMAZSA NE OLUR?


Bireysel Emeklilik sözleşmesi devam ederken vadesinde ödenilmeyen katkı payının ödeme tarihini müteakip, 3 ay ödemesi yapmadığı takdirde; BES Yönetmelik kapsamına göre ilgili sözleşmeye ara verdiği kabul edilir.


Yani aylık ödenilen BES katkı payı, üst üste 3 defa ödenilmezse yasal olarak sözleşmeye ara verildiğine yönelik resmi bir kabul var.


Yönetmeliğe göre ara verme döneminde olan bir katılımcının birikiminden ek yönetim gider kesintisi alınabilir. Ancak ilk 5 yıldan sonra kesinti yapılmaz. 10. yılın sonunda stopaj hesaplanır ve ödeme yapılan miktar üzerinden katılımcı, birikimine ulaşır..


Ara Verme işlemine en fazla 1 yıl devam etmek mümkündür. Bir yılın sonunda katılımcı olunan çağrı merkezini katılımcı arayarak, ayrılma talebini yeniden iletmesi gerekiyor.


Emeklilik için ödeme sayısına değil sistemde kalınan süreye bakıldığı için aslında sadece bir defa ödeme yapmak bile BES'te emeklilik için yeterlidir.


"LÜTFEN BES İŞLEMLERİNİZ İÇİN TUVART HABER'E BELGE GÖNDERMEYİNİZ."BES'TE AYRILIRSAM NE KADAR ALIRIM?


Her şeyden önce bireysel emeklilik sistemi (BES), kumbara mantığında bir birikim hesabıdır. Dolayısıyla herkesin birikimi farklı olduğu için herkesin alacağı para da farklıdır.


BES Hesaplama Araçları sunan firmaların web sitelerinden ayrılma halinde alınacak paranın hesaplanması mümkündür. Hesaplama bulunan kriterler şunlar:


  • BES'te ilk 5 yıl içinde çıkış yaparsan ertelenmiş giriş aidatı kesintisi uygulanır.

  • 5 yıldan sonra bu kesinti uygulanmaz.

  • Giriş aidatı / çıkışa ertelenmiş giriş aidatı, brüt asgari ücrete göre her yıl değişebilir.

  • BES sözleşmesinin sonlandırılması durumunda stopaj uygulanır. Stopaj oranı 10 yıldan önce %15, 10 yıldan sonra %10, emeklilik, vefat ve maluliyet durumunda ise stopaj %5 olarak uygulanır.

  • Devlet Katkısı hak edişi, ilk 3 yıl içinde yapılan çıkışlarda verilmez. Üçüncü yılda %15, altıncı yılda %35, onuncu yılda %60, emeklilik - vefat - maluliyette ise tamamı hak edilmiş olur.


 

"LÜTFEN BES İŞLEMLERİNİZ İÇİN TUVART HABER'E BELGE GÖNDERMEYİNİZ."


Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından hazırlanan resmi web sitesinde yayınlanan şablon BES Ayrılma Talep Formu / BES Cayma Formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. 

BES Şirketleri Müşteri Hizmetleri iletişim bilgileri için bu haberimize göz atabilirsiniz.


© TuvART Haber488 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page