top of page

Kazakistan 29 Yaşında

Güncelleme tarihi: 28 Oca

Cumhuriyetinin 29. yılında Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, 16 Aralık Bağımsızlık Günü vesilesi ile düzenlediği basın toplantısında iki ülke arasındaki gelişmeleri, ticari ilişkileri ve küresel salgında yapılan iş birliklerini anlattı.


Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli

Kazakistan'ın geçmişi ve bugünü hakkında detaylı bilgiler aktaran Büyükelçi, gazetecilerin sorularına da yanıt verdi. Abay kapsamında yapılan etkinliklerden, seçimlere kadar tüm detayları değerlendirdi.


Bir önceki yıl "Kazakistan'ın Bağımsızlık Gününe İthafen Tarihten Esintiler" adlı kapsamlı kültür etkinliği ile Büyükelçilik çalışmaları oldukça ses getirmiş ve beğeni toplamıştı. Ankara ve İstanbul'da her iki şehrin büyükşehir belediye başkanları, etkinliğe katılım sağlamıştı.

Anadolu Ajansı başta olmak üzere birçok basın mensubunun katıldığı özel tanıtım toplantısında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı girişimciler için iş olanakları da anlatıldı.2019 Yılı Kazakistan Bağımsızlık Gününe İthafen İstanbul Etkinliklerinden
2019 Yılı Kazakistan Bağımsızlık Gününe İthafen İstanbul Etkinliklerinden

Geçmiş dönemlerde Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulunan Büyükelçi, Türk Konseyi'nin bugünkü çalışmalarına ve önemine de değindi.
Abzal Saparbekuli'nin basın toplantısı hem TRT Avaz kanalında hem de Kazakistan Devlet kanalında yayınlandı.Kazakistan Cumhuriyeti; Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra diğer Türk cumhuriyetleri gibi 16 Aralık 1991 tarihinde Kazakistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı hakkındaki kanunun kabulüyle Kazakistan Cumhuriyeti bağımsız ve laik bir hukuk devleti olarak ilân edilmiştir. Bağımsız ve egemen devlet olarak Kazakistan Cumhuriyeti 2 Mart 1992’de Birleşmiş Milletler Teşkilatı’na üye olmuştur.İLGİLİ HABERLERLE DEVAM EDİN


50 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Tuva, Tuvart, Tuva Art, Tuvart Haber

Haber

bottom of page